Успоредни кариери
Успоредни кариери (на английски: multiple careers) e развитието в няколко професионални области или различен тип кариери на един трудещ се. Докато една кариера обхваща работната дейност, която може да бъде идентифицирана с конкретна работа или професия, наличието на успоредни кариери или няколко кариери е нарастваща тенденция в края на 20 век и началото на 21 век. В действителност, макар на български терминът да е възприет като успоредни кариери, тези няколко кариери могат да бъдат както едновременни (например работещият има две едновременни кариери) или последователни (когато работещият възприема нова кариера след работата си в друга професионална област). И двете може да се дължат на различни причини, както икономически, така и свързани с личните интереси и предпочитания.
Сандра Керка (2003) казва, че „изследвания в САЩ от края на 70-те показват, че между 10 и 30 процента от икономически активното население е имало поне една кариерна промяна за период от 5 години“. А в Германия от 91 работещи с умения, една трета в своето продължително кариерно развитие в първите 8 години след завършване на образование са били заети в други професии поне веднъж.
Източници
[редактиране | редактиране на кода]- Kerka, Sandra (2003). Eric Clearinghouse on Adult Career and Vocational Education. Columbus
Външни препратки
[редактиране | редактиране на кода]- Multiple careers are better than one, FT
- Planning Multiple Careers to Survive the Poor Economy
- Single or Multiple Careers And The Importance of Further Education
Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Multiple careers в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите.
ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни. |