Направо към съдържанието

Център на водоизместването

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Схема на плаващ съд. Центърът на водоизместване при накренено положение е обозначен с C1.

Център на водоизместването – точката в която условно действа силата на плавучест (Архимедовата сила), въздействаща на тяло потопено в течност (вода). Използва се в „Теория на кораба“.[1]

Тъй като силите на плавучест са по природа сили на налягане, те действат еднакво на цялата повърхност на потопения обем. За удобство при изчисленията е удобно силите на плавучест да се сведат, т.е. да се изразят като една равнодействаща сила, приложена в една точка.

Илюстрация на центъра на водоизместване

Центърът на водоизместването е обемният център на потопената част. Можем да кажем, че ако заместим потопената част с вода, то центърът на водоизместването е центърът на тежестта на този обем.

Обозначава се с латинска буква "B" (от buoyancy) или "C". На чертежа вдясно е използвано означението "C" за център на водоизместването в начално (без крен) положение и C1 за център на водоизместването в накренено (на ъгъл Θ) положение на кораба.

  1. Томов, Илчо. Товарен план на кораба. Варна, Стено, 1994. ISBN 954-449-011-6. БДС 14931-79 „Кораби. Основни означения при проектирането"