Човекът плъх
Човекът плъх е прякор, даден от Зигмунд Фройд на пациент, чиято история на случая е публикувана като Bemerkungen über einen Fall von Zwangsneurose („Бележки относно случай на обсесивна невроза“) (1909). Прякорът произлиза от факта, че един от симптомите на пациента е обсесивна фантазия (натраплива фантазия), засягаща двама негови близки хора, при които група плъхове са прикрепени към задните им части, за да гризат ануса им.
За да се запази анонимността на пациентите, при психоаналитичните изследвания на случаи обикновено не се съобщават или се сменят имената на изследваните индивиди (Анна О, Малкият Ханс, Човекът вълк). Според някои съвременни изследователи човекът плъх е всъщност Ернст Ланцер[1] (1878 – 1914), макар много други източници да смятат, че това е Пол Лоренц.[2]
Източници
[редактиране | редактиране на кода]- ↑ Frederick J. Wertz. Freud's case of the Rat Man revisited: an existential-phenomenological and socio-historical analysis. // Journal of Phenomenological Psychology. 22 март 2003.
- ↑ Steele, Robert S. Freud and Jung. Conflicts of Interpretation. Law Book Co of Australasia, 1982. ISBN 0710090676.
Вижте също
[редактиране | редактиране на кода]Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Rat Man в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите.
ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни. |