Безколекторен постояннотоков двигател
Безколекторните постояннотокови електродвигатели (англ. BLDC motors) се определят като безколекторни двигатели на постоянен ток (БДПТ), понеже такъв двигател най-често се захранва от постоянно напрежение. Наричат се постояннотокови, защото регулирането на оборотите на електродвигателя се извършва с помощта на ключови транзистори които включват и изключват намотките в групи като минимума е две групи /фази. Контролерите биват сензорни и безсензорни в зависимост от начина на отчитане на позицията на ротора спрямо статора. В единия случаи се използват датчик на Хол, а в другия намотките на самия двигател се използват, за да се получи тази информация чрез обратна връзка. Това са по-общите принципи на безколекторните двигатели, въпреки че има известно припокриване.
История
[редактиране | редактиране на кода]Първите сведения за комерсиална употреба на безколекторни двигатели са от 1886 година, но реално този тип задвижване започва масово да се прилага след 1962 г.[1][2]
Синхронни електродвигатели с постоянни магнити (СДПМ)
[редактиране | редактиране на кода]В англоезичната литература са известни като PMSM (Permanent Magnet Synchronous Motor).
Повечето съвременни СДПМ се конструират на базата на неодимови магнити направени от сплав на неодим, желязо и бор (Nd2Fe14B). Също така се използват постоянни магнити от типа Alni, Alnico и Ticonal. Благодарение на високите си експлоатационни качества, СДПМ са най-перспективните двигатели за малки и средни мощности.
Предимства и недостатъци
[редактиране | редактиране на кода]СДПМ двигателите са проектирани да съчетават най-добрите качества на AC двигателите и двигателите за постоянен ток.
Предимства:
- Широк диапазон за регулиране на скоростта
- Липса на възли, които изискват честа поддръжка (колектор)
- Може да се използва във взривопасна среда (няма искрене)
- Голям капацитет на претоварване за кратко време
- Висока производителност на енергия (КПД над 90%)
- Дълъг живот и висока надеждност поради прецизно балансиран ротор
- Синхронните машини с постоянни магнити са с по-малка маса – около 25%.
За този тип двигатели са характерни и някои недостатъци, като основният е високата цена. Въпреки това, когато говорим за цената, трябва да се вземе под внимание и фактът, че тези двигатели обикновено се използват в скъпоструващи системи с високи изисквания по отношение на точност и надеждност.
Недостатъци:
- Висока цена на двигателя, поради употребата на скъпи постоянни магнити в конструкцията на ротора.
- Трудно пускане – необходимо е да се завърти роторът в посоката на въртене на магнитното поле на статора, но поради липсата на пускова кафезна намотка и невъзможността да се изключи магнитното поле, създавано от постоянните магнити, възниква асинхронен спирачен момент, създаден в резултат от взаимодействието между полетата на статора и постоянните магнити.
- При движение на празен ход СДПМ се нагряват силно и е необходимо да се предвиди охлаждане на статора.
- Относително сложна структура на двигателя и управлението му. Въпреки това цената на силовата електроника с развитието на обема на производство има трайна тенденция към намаляване.
Вентилен реактивен електродвигател
[редактиране | редактиране на кода]Вентилните реактивни електродвигатели имат проста конструкция, нямат постоянни магнити и намотки в ротора и не изискват използването на редки материали. Простата конструкция на ВРД му осигурява някои нови предимства в сравнение с другите видове електромотори. Електрическите намотки на ВРД са независими една от друга, и дори в случай на напълно окъсила намотка двигателя продължава да функционира. Цената на ВРД е най-ниската от всички известни модели на електрически машини. Скъпа част в системата е само електронния инвертор, който е задължителен за всички съвременни задвижвания с променлива скорост.
Приложение
[редактиране | редактиране на кода]БДПТ изпълняват много функции, които в миналото са извършвани от колекторните DC електромотори, но цената и сложността им не позволяват замяната във всички области.
Приложение в транспорта
[редактиране | редактиране на кода]Безколекторни електродвигатели с голяма мощност се прилагат в електромобилите и хибридните автомобили. Тези мотори са по същество AC синхронни двигатели с постоянни магнити в ротора. Разработват се и безколекторни електромотори, монтирани директно в колелата на автомобилите, които намаляват фрикционната загуба на енергия и спестяват място.[3] Електрическите велосипеди използват безчеткови мотори, вградени в центъра на задното колело, със статор, фиксиран към оста, и магнити, прикрепени към ротора.[4]
Приложение в компютрите
[редактиране | редактиране на кода]БДПТ електродвигателите доминират в компютърните твърди дискове и CD / DVD плейърите. Малките вентилатори в електронното оборудване се захранват вече само от безколекторни електродвигатели. Причината да се премине към този вид задвижване е драстичното намаляване на мощността, необходима за работа в сравнение с класическите AC мотори,[5] и защото вграденият микропроцесор осигурява програмиране за по-добър контрол на въздушния поток. Това позволява плавно регулиране и обратна връзка с хардуера.
Приложение в други области
[редактиране | редактиране на кода]Безколекторните електродвигатели са идеално пригодени за индустриални приложения поради тяхната висока енергийна плътност, добра скорост, въртящ момент, висока ефективност, широк спектър на скоростта и лесна поддръжка. Най-честата употреба на безколекторни постояннотокови двигатели са линейните двигатели, серводвигатели, задвижвания за промишлени роботи, задвижвания за металорежещи машини с ЦПУ и други.[6]
Източници
[редактиране | редактиране на кода]- ↑ www.powertecmotors.com, архив на оригинала от 21 март 2012, https://web.archive.org/web/20120321091213/http://www.powertecmotors.com/a0201el.pdf, посетен на 15 юни 2013
- ↑ T.G. Wilson, P.H. Trickey, „D.C. Machine. With Solid State Commutation“, AIEE paper I. CP62-1372, 7 октомври 1962
- ↑ Мотори в колелата вместо двигатели между тях
- ↑ www.E-BikeKit.com
- ↑ Motors-HVAC-Systems ECMs and HVAC Systems[неработеща препратка]
- ↑ Ohio Electric Motors. Brushless DC Motors Used in Industrial Applications Архив на оригинала от 2012-11-04 в Wayback Machine.. Ohio Electric Motors. 2012
Външни препратки
[редактиране | редактиране на кода]- Съвременни методи за управление на синхронни електродвигатели с постоянни магнити
- Синхронни електродвигатели
- AVR440: Управление двухфазным бесколлекторным электродвигателем постоянного тока без датчиков
- ЭЛЕКТРИЧЕСКИЕ МАШИНЫ ПОСТОЯННОГО ТОКА – 5.4. Вентильные двигатели Архив на оригинала от 2009-03-21 в Wayback Machine.
- Реактивен електромотор без постоянни магнити