Беседа:Бой при Мустафа Ачи и Азаплар
Облик
Върнах временно на старото име, защото се чупи шаблонът за гласуването.--Алиса Селезньова 09:36, 28 ноември 2011 (UTC)
- Според мен статията трябва да се обозначи като "Бой при Мустафа Ачи - Азаплар". Макар и да е важен момент от общата военна обстановка на Добруджанския фронт, това все пак е бой на малка войнска част, застанала срещу мощна противникова атака. Защитата на българската позиция е повече символ на героизъм и добре проведено тактическо решение на командването в рамките на фронта само пред една дивизия. --CvetanPetrov1940 16:13, 3 декември 2011 (UTC)
Отворени въпроси
[редактиране на кода]останало от предишния увод ... с част от силите си разбива преминалите в контранастъпление румънско-руско-сръбския сили. С тази атака се полага началото на действия по нова тактическа схема на противниковата армия - устремен пробив в десния фланг на ІІІ армия, преминаване в нейния тил и напускане на позициите и отстъпване на българската войска на юг по целия фронт.
- За какво става въпрос за бой или битка? Името на статията е битка, а в първото изречение се споменаваше бой?
- преминалите в контранастъпление румънско-руско-сръбския сили - кога и след какво и къде са преминали тези сили
- нова тактическа схема - коя е старата и защо не се споменава.
- противниковата армия - коя е притовниковата армия
- напускане на позициите - кой позиции? къде се намират?
- по целия фронт - кой фронт?--Vammpi 09:02, 6 декември 2011 (UTC)
В отговор на горното може да се каже - няма "незатворени въпроси". Така изглежда "неенциклопедичният" увод:
„ | Боят при Мустафа ачи - Азаплар е решително сражение станало на 21.09.1916 г., в което Първа конна дивизия към ІІІ-та Българска армия, командвана от ген. Иван Колев, с част от силите си разбива преминалите в контранастъпление крупни сили на румънско-руско-сръбския противник. С тази атака се полага началото на действия по нова тактическа схема на противниковата армия - устремен пробив в десния фланг на ІІІ армия, преминаване в нейния тил и напускане на позициите и отстъпване на българската войска на юг по целия фронт. | “ |
Ако се прочете само един път той отговаря на всички по-горе поставени въпроси.
- Поради неголемият брой участници това не може да бъде битка. В тази беседа първият текст на Алиса Селезньова е точно против смяната на името на статията, за не се влиза в конфликт с предложението за изтриване.
- В увода е показана датата, мястото и двете противостоящи сили - българската и руско-румънско-сръбската армии. Нужно ли и да се споменава отново в следващия ред кой е противника на българската армия?
- Въпросът за позициите, новата тактическа схема и "целия фронт" са разгледани в статията. Това е увод, това е шапка на статията и така както от една шапка не може да се опише изцяло нейният собственик, така и тук в няколко реда са дадени в най-синтезиран вид с няколко изречения какво е изписано по-долу във форматираните секции на статията. Съжалявам Vammpi! Като че ли няма съзидателност и в стремежа да се разруши нещо, създадено от някой си, се измислят невероятно необосновани и неразбираеми мотиви. --CvetanPetrov1940 14:01, 7 декември 2011 (UTC)
- А сега липсват точните източници че е било бой и колко са на брой са взелите участие в него.
- Нужно ли и да се споменава отново в следващия ред кой е противника на българската армия? - Да, нужно е, не правим енциклопения само за Българи. Може да съм руснак и за мен противника в този случай е българската армия.
- "целия фронт" - интерестно. Да си запознат България колко "целия фронт"-а има през 1 световна война?
- или имаш предвид целия фронт от Дунав до Черно море, т.е. от Видин до Каварна? - Просто, но трябва ясно да се уточни и то не да ми го обясняваш на беседата, а да стои в статията
- В увода е показана датата, мястото ... - има си правила за писане на датите в У; Мястото Мустафа ачи ? аз не знам къде са Мустафа ачи и Азаплар, пък и тук има само червен линк (Сложен от мен).
- И аз съжелявам, но е в един увод трябва да стои най-важното, ако искаш прочети си още веднъж Уикипедия:Статия#Въведение. --Vammpi 10:43, 8 декември 2011 (UTC)