Беседа:Христо Ботев
Убеждения и идеология
[редактиране на кода]Посоченият цитат от вестник „Знаме“ е некоректен. В посочения източник извадката от цитата е от рубриката „Български известия“ и започва с „Жалостни слухове достигат до нас из русска Бессарабия ...“, като продължава със следното: "Кажете ни, пита един наш приятел из Комрат. виждате ла вие край на българските страдания? ... ". Цитата завършва с „Какво ще да кажете против това?“. След като е поместено в „Български известия“, вероятно не става дума за авторски текст, а за писмо (или текст) от читател. Следователно публикувания цитат тук не принадлежи на Ботев, а е цитат от текст изпратен до вестника. Ако трябва нека просто да бъде публикуван целия текст, както е отпечатан. Чисто и просто "Ботев споделя и своите виждания за Руската империя в контекста на проблемите на сънародниците ни в руската част на Бесарабия, където те са подложени на етническо прочистване. Във вестник Знаме, брой 13 от април 1875 г. [57] той пише:" не е коректно. --Mail123456 (беседа) 21:22, 3 юни 2017 (UTC)
Преводи:
Poèmes de Christo Botev, Traduits du bulgare, Adaptation de Paul Éluard, Collection Hors-collection, ISBN : 978-2-7491-1307-4, Le Cherche midi, Paris, 2008.
Poèmes de Christo Botev, traduits du bulgare, Adaptation de Paul Éluard, avec une biographie par Elsa Triolet, Paris, 1952.
Изследване:
Митът „Стих на Ботев в Сорбоната“ с Пол Елюар и Лъчезар Станчев. <http://slance.eu/Publikacii/Botev-Sorbone-Eluard-LS.html>
Според много хора снимката на Христо Ботев посочена в линка е фалшива
[редактиране на кода]http://bg.wikipedia.org/wiki/Христо_Ботев#mediaviewer/File:Hristo_Botev.jpg
Не, знам с каква цел е добавена снимката, но тя е очеваден фалшификат. — Предният неподписан коментар е направен от анонимен потребител с адрес 87.118.159.134 (беседа)
- Според кои хора? --Спас Колев (беседа) 10:40, 3 февруари 2015 (UTC)
Източници
[редактиране на кода]- Забелязвам, че в цялата статия са използвани близо 50 цитата от една и съща книга. Без да поставям под съмнение цялата книга, но текстове като този звучат странно: „Още с постъпването си в гимназията Ботев трудно се вписва в учебната дейност – той непрекъснато се оплаква от строгата дисциплина, налагането на която включва и физически наказания, но в същото време често отсъства от занятия, участва в сбивания със съученици и се отнася високомерно към повечето си учители.“
- Ако някой от редакторите е виждал цитираната книга, може ли да посочи какви източници има в нея за тези и др.п. сведения? Veni Markovski | Вени Марковски (in Cyrillic) (беседа) 17:13, 2 юни 2016 (UTC)
- Аз съм добавял този източник – с идеята, че един източник е по-добре от нито един. Ако не забравя, ще погледна довечера какво е цитирано за конкретния пример. --Спас Колев (беседа) 10:36, 7 юни 2016 (UTC)
- Мерси! По принцип е така, но не е само този пример. Извинявай, но кой автор може достоверно да твърди „често отсъства от занятия“, „участва в сбивания“? Откъде са ги намерили тези, а и другите данни? Звучи малко пресилено, още повече, че се използва и глаголно време, което предполага някакъв сериозен източник... Veni Markovski | Вени Марковски (in Cyrillic) (беседа) 10:49, 7 юни 2016 (UTC)
- Цитираните в книгата източници по този пасаж:
- Първата биография на Ботев – от Захари Стоянов, 1883; той от своя страна се позовава и на кореспонденция на Ботьо Петков с Христо Павлов и със самия Ботев
- По-късни думи на самия Ботев, препредадени от Иван Андонов (революционер): „Като бях ученик аз никак не посещавах училището, защото киснех по библиотеките“
- Спомените на Киро Тулешков (който го познава добре тогава, известно време са съквартиранти): „имало много оплаквания от ученици, на които той по-честичко им поотупваше праха, и от учители...“; пак той цитира Григорович: „Ти ми се виждаш по физиономия мирно и кротко момче, но си избрал другар скандалист... Пази се да не станеш и ти като него.“
- Спас Колев (беседа) 15:39, 9 юни 2016 (UTC)
- Цитираните в книгата източници по този пасаж:
КОГА Е ЗАГИНАЛ БОТЕВ? (риторичен въпрос)
[редактиране на кода]В текста: "Христо Ботьов Петков [...] загинал на 1 юни 1876 г.[б. 1])".
Вдясно, под снимката: „Починал: 2 юни 1876 г.“
Тъй като в статията, поне на мен, са недостъпни опциите за редактиране, моля, който има съответното ниво на достъп, да редактира.
Така е и в няколко от другоезичните статии за Ботев.
78.90.203.106 07:26, 1 юни 2019 (UTC)
- Здравейте, в края на първото изречение на статията има препратка към бележка под нея. Прочетете я. Jingiby (беседа) 12:44, 1 юни 2019 (UTC)
- Здравейте, Jingiby! Благодаря Ви за отговора :))
78.90.203.106 00:05, 8 юни 2019 (UTC)
- Е, ама в тази бележка има ли ГРАМ здрава логика? Кой Ви ги нарежда тези неща? Може ли нещо, което се приема за промяна през 1916 да промени нещо, което през 1900 НЕ Е БИЛО преоменяно.. Някой е хванал "портала на времето" и хоп, още един ден назад... За всички логично мислещи хора е ПРЕДЕЛНО ясно, че всичките тези "преизчисления с нови и стари дати" са пълно безумие, и ако трябва да се празнува действителната дата тя трябва да си е 20 май, защото ГРЕГОРИАНСКАТА ПОПРАВКА С ПРЕСКАЧАНЕТО НА 12 дни се прави ИМЕННО С ЦЕЛ - ДА СЕ ИЗРАВНЯТ НОВИТЕ летоброения с ПРЕДИШНИТЕ, Т.Е. ДАТИТЕ СЛЕД ПОПРАВКАТА ДА ОТГОВАРЯТ НА ПРЕДИШНИТЕ! СЛЕДОВАТЕЛНО - в НОВИЯ - поправен календар - 20 май си е 20 май !!! Само че ПОПСКОТО скодоумие, бива подето от ЦАРСКОТО - тоест, нахалството на управляващите царе и политици из целия християнски свят, и те с насилие забиват тая ЧУТОВНА ГЛУПОСТ във всички умствено увредени мозъци, които предпочитат да папкат послушно, ако им се заплаща добре! Но, както и да е! Превърнато е в традиция ! Приели сме ги тия преизчисления ! И Цял век си го отбелязваме - 2 юни ! По каква логика, сега - ново скодоумие - не било втори, а първи, щото тогава НЕ СЕ Е БРОЯЛА като високосна? Ами щом не се е брояла, значи и не се е ЧИСЛЯЛА (ОТЧИТАЛА) като такава.. Вие - ПРЕЗ "ПОРТАЛА" ЛИ МИНАХТЕ, та го махнахте (или добавихте - ВЕЧЕ НЕ Е ЯСНО И НА ВАС САМИТЕ - какво е трябвало да направите, ако не се е числяла като високосна), в този случай! НО ТАКА ВИ НАРЕДЛИ - СВИСШЕ - ТА ЗАТОВА СТЕ ГО ИЗПЪЛНИЛИ? Но какво ли да искам с това питане - 2 години, след като сте забили тая бележка тук и сте ДОПРОМИЛИ поне още 200000 слабоумни мозъка с това поредно ново БЕЗУМНО ТВЪРДЕНИЕ! Ако истината сте я обесили, поне традициите - оставете! Станало е вековна традиция - оставете я такава, или я поправете - човешки! Напишете някъде в статията, която сте съчинили поне нещо от това тук, което Ви изписвам... Правя го, като ДОБРОНАМЕРЕНА бележка за Вашия стил на разсъждения, ако сте разумно мислещи автори, а не само бездушни подчинени послушковци... По колко пъти ще убивате Ботев и ще обесвате Левски? Щото все около тези две дати въртите и сучете тези безумни поправки! Що не си поправяте Гергьовден и Никулден, с цел да "синхронизирате" неточностите, а само датите, в които са загинали най-важните фигури, борещи се за СВОБОДА И НАЦИОНАЛНА НЕЗАВИСИМОСТ? А? Нали целия календар трябва да се преизчисли? Защо продължавате да празувате на 6 май Гергьоден, а не на 5 май? Защо продължавате да ядете Никулденски шарани на 6 декември, а не на 5? Или ще идете при Патриарха и ще му разясните, това, което сте изписали като причина за поправката относно смъртта на Ботев? Или обесването на Левски? Но ще му обясните, че само тея две дати от календара трябва да се преизчислят, другите си остават замръзнали, както са били и преди... Нали? По вашата "Желязна" логика.. с главно "Ж"! И няма да обелите дума, за това какво е "национална традиция"?
- > 46.238.46.61 05:34, 2 юни 2021 (UTC)
За Добри статии
[редактиране на кода]Има ли смисъл да предложа статията за гласуване за „Добри статии“? --GVF (беседа) 13:00, 3 юни 2019 (UTC)