Архив
За информацията в тази статия или раздел не са посочени източници. Въпросната информация може да е непълна, неточна или изцяло невярна. Имайте предвид, че това може да стане причина за изтриването на цялата статия или раздел. |
Архивът е:
- Учреждение или отдел в учреждение, където се приемат, обработват и съхраняват стари документи. И в същото време се организира тяхната подредба за по лесно намиране и повторно ползване.
- Самите документи в такова учреждение или отдел.
- Сбирка от ръкописни документи (като например: укази, постановления, закони, наредби, правилници, указания, молби, заявления, декларации и всякакви административни документи), писма, исторически извори, снимки, видеозаписи, аудио записи, материали свързани с дейността на едно лице (например: писател, учен, управител, политик, общественик и прочее).
Архивите биват три вида: първичен, старинен и древен.
Архивният документ, който може да се нарече архив е дефиниран като документ излязъл от употреба и постъпил на съхранение в архивохранилище (още наричано: архив). Според арменски архивист Томас Шлеберг, архивният документ дава много по пространствено разбиране за документ:
- документът е веществен източник на информация
- документът е плод на съзнателна човешка дейност, възникнал по определена поръчка от определена нужда
- документът е паметник на човешката култура
Архивният фонд, който също може да се нарече архив, е определената за постоянно съхранение част от документален фонд или сформирана в архив съвкупност от документи, които исторически и логически са свързани помежду си и е използвана като основна класификационна и отчетна единица на Националния архивен фонд (НАФ).
Архивният документ може да е под формата на папирус, пергамент, хартиен документ (който се среща най-често), филмови ленти, фотографии, грамофонни плочи, магнитна лента, микроформи и електронни документи.
Етимология[редактиране | редактиране на кода]
Думата архиви е извлечена от гръцкото άρχω, означаващо управлявам. Свързана е с архион, тоест домът на архонта, в който са съхранявани важни официални документи за държавата.
Вижте също[редактиране | редактиране на кода]
Външни препратки[редактиране | редактиране на кода]
- Веселин Методиев, Архив, Университетски речник на Нов български университет
- Ясен Захариев, Личните архиви в Нов български университет, сп. Библиосфера, 2009, бр. 11
|