Видеомагнетофон

Видеомагнетофон е устройство за запис на видео и звук върху магнитни ленти и последващо възпроизвеждане[1][2]. От магнетофона се различава по много по-широката честотна ивица на запис и по устройството на лентопротяжния механизъм[3]. Получаваната с помощта на видео запис на картина и звук се нарича видеофонограма[4][5]. Възможността за запис на сигнали с висока честота и импулсни сигнали прави видеомагнетофона подходящ не само за запис на видео, но и за други задачи, свързани с регистрирането и запаметяването на информация. В някои чужди езици ролковите и касетъчните видеомагнетофони имат различни имена, например на английски: Video Tape Recorder, VTR – ролков и на английски: Video Cassette Recorder, VCR – касетъчен.
Класификация на видеомагнетофоните[редактиране | редактиране на кода]
Съвременните видеомагнетофони се класифицират по следните характеристики[6]:
- предназначение (професионални, битови, промишлени);
- метод на регистрация на информацията – аналогови и цифрови;
- формат на видео запис – например, „VHS“, „Бетамакс“ или „D2“;
- поддържани стандарти на разгъване: 625/50 или 525/60;
- поддържани стандарти за цветно телевизионно излъчване (PAL, SECAM, NTSC);
- по функции: – за запис и възпроизвеждане, само за възпроизвеждане; в търговията видеомагнетофон се нарича устройството, което, освен възможности за запис, има и телевизионен тунер и таймер за програмиране на запис в отсъствието на стопанина при изключен телевизор), устройството, което може да направи видео запис, но само в ръчен режим и с включен телевизор, наричат записващо видео.
- мобилност (стационарни, мобилни и портативни).
Източници[редактиране | редактиране на кода]
- ↑ Телевидение, 2007, с. 431
- ↑ ГОСТ 13699 – 91, 1992, с. 121
- ↑ Фотокинотехника, 1981, с. 174
- ↑ ГОСТ 13699 – 91, 1992, с. 117
- ↑ Телевидение, 2007, с. 468
- ↑ Юрий Михайловский Видеомагнитофоны Архив на оригинала от 2012-10-16 в Wayback Machine. (рус.) // „625“ : журнал. – 2000. – № 6.
![]() ![]() |
Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата „Видеомагнитофон“ в Уикипедия на руски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс - Признание - Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година — от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница. Вижте източниците на оригиналната статия, състоянието ѝ при превода и списъка на съавторите. |