Връзка и отношение между пациент и лекар
За информацията в тази статия или раздел не са посочени източници. Въпросната информация може да е непълна, неточна или изцяло невярна. Имайте предвид, че това може да стане причина за изтриването на цялата статия или раздел. |
Връзката и отношенията между пациент и лекар е централна за практикуването на медицина и е същностна за осигуряването на висококачествено здравеопазване в диагностицирането и лечението на заболяванията. Пациентът трябва да има от една страна доверие в компетентността на лекаря и да има чувството, че може да му/й се довери. За повечето лекари, установяването на доброто разбиране с пациента е важно, а в същото време качеството на връзката и отношенията между пациент и лекар остава важно и за двете страни.
Връзката и отношенията между пациент и лекар могат да бъдат анализирани от етични съображения, по отношение на това колко добре се постигат целите на ненанасяне на вреди, осъществяването на добро дело, автономност на пациента, както и справедливост. Много други ценностни и етични въпроси могат да бъдат добавени към предходните.
Също така трява да се има предвид, че в различни общества, периоди и култури различни ценности (обществени ценности) могат да поставят различни приоритети, например за последните 30 години в медицинската грижа на Запад силно се набляга на автономността на пациента да взима решения.
Вижте също
[редактиране | редактиране на кода]Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Doctor-patient relationship в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите.
ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни. |