Гафел

от Уикипедия, свободната енциклопедия
На схемата:
1. Гик
2. Гафел
3. Мачта
4. Слаблин
5. Шпрюйт
6. Дирик-фал
7. Гардел
8. Бейфут

Гафел (на нидерландски: gaffel букв. – вила) – наклонено рангоутно дърво, издигано мачтата и опиращо се в нея с пета. Гафела служит за разгръщане по него на горния край (шкаторината) на косите четириъгълни ветрилатриселите, а също и за закрепване на шкотовите ъгли – топселите. При малките съдове и лодките с коси ветрила гафела служи за закрепване на фока и грота. На гафела също се издигат сигналите и понякога флага.

Гафела получава допълнително наименование в зависимост от названието на ветрилата, например, фок-гафел, бизан-гафел. Петата на гафела е снабдена с мустачки, обхващащи мачтата, краищата на които се стягат с бейфута. Петата на гафела се вдига до мястото ѝ чрез гафел-гардела (№ 7 на схемата), а необходимият ъгъл на наклона се придава с помощта на дирик-фала (№ 6 на схемата). Дългите и тежки гафели са снабдени с еринс-бакщагове – въжета, закрепяни за нока и проведени към фалшбордовете[1], които удържат гафела в необходимото положение при свалени ветрила.

Ветрилата, издигани на гафела се наричат гафелни ветрила.

Вижте също[редактиране | редактиране на кода]

Източници[редактиране | редактиране на кода]

  1. Эринс-бакштаги// Энциклопедический словарь Брокгауза и Ефрона (Енциклопедичен речник на Брокхауз и Ефрон): в 86 т. (82 т. и 4 доп.). – СПб., 1890 – 1907.

Литература[редактиране | редактиране на кода]

  • Морской словарь: В двух томах.
  • Морской энциклопедический словарь: В трёх томах.ISBN 5-7355-0280-8
  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата „Гафель“ в Уикипедия на руски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​