Код
За информацията в тази статия или раздел не са посочени източници. Въпросната информация може да е непълна, неточна или изцяло невярна. Имайте предвид, че това може да стане причина за изтриването на цялата статия или раздел. |

Код е правило за преобразуване на информация (например буква, дума, фраза, жест), представена с един знак, в друг, който може да е от различен вид.
В комуникацията и обработването на информацията „кодиране на информацията“ означава представянето ѝ като данни и съответно промяната ѝ чрез аритметично или друго подобно действие като: съкращаване, разширяване, събиране, изваждане, прибавяне, умножаване или друг възможен процес на обработване. Съответно „декодиране“ е обратният процес на преобразуване на данните в разбираема за получателя форма.
Една от причините да е необходимо кодиране е да се осъществи комуникация тогава, когато използването на обикновен разговорен език или писменост е трудно или невъзможно. Например семафорната азбука във флота кодира съобщенията, като използва флагчета и положението на ръцете на сигнализиращия. Приемащият сигналите може да разчете флагчетата и да възпроизведе съответните думи.
Кодиране на сигнали[редактиране | редактиране на кода]
Кодирането на сигнали е етап на получаване на цифрови сигнали от аналогови. Свежда се избор на начин за номериране на разрешените квантовани нива. В съвременните микросистеми се използват позиционни кодове. На базата на кодирането се извършва оценка по отношение на качеството и технико-икономическите параметри на цифровите сигнали за предаване на информация.
Вижте също[редактиране | редактиране на кода]
- Сигнал
- Аналогов сигнал
- Хармоничен сигнал
- Дискретен сигнал
- Квантован сигнал
- Цифров сигнал
- Двоичен код
- DSP
Външни препратки[редактиране | редактиране на кода]
- Руси Маринов, Код, Университетски речник на Нов български университет
|