Направо към съдържанието

Лиз Нюджънт

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Лиз Нюджънт
Liz Nugent
Родена1967 г. (57 г.)
Професияписател
Националност Ирландия
Активен период2003 -
Жанртрилър, криминален роман
СъпругРичард Маккалоу (2007 - )
Уебсайтwww.liznugent.ie

Лиз Нюджънт (на английски: Liz Nugent) е ирландска писателка на произведения в жанра трилър и криминален роман.

Биография и творчество

[редактиране | редактиране на кода]

Лиз Нюджънт е родена през 1967 г. в Дъблин, Ирландия. На шестгодишна възраст претърпява мозъчна травма и кръвоизлив при падане, от която получава дистония, рядко неврологично заболяване. Учи в католическото училище „Holy Child“ в Килини, окръг Дъблин.

След завършване на гимназията се мести за известно време в Лондон, където работи като помощник купувач в строителна компания по време на строителния бум в средата на 80-те години. После се връща в Ирландия и се записва на курс по актьорско майсторство, но скоро преминава към сценичен мениджмънт. Прави множество пътувания по света с театралното шоу за традиционна ирландска музика и танци „Riverdance“ като сценичен мениджър.

В периода 2005 – 2009 г. работи като администратор в RTÉ (Радио и телевизия Ирландия) за телевизионния сериал „Fair City“. По време на работа си в RTÉ пише за анимационния сериал „The Resistors“ за ирландска телевизионна станция TG4 и пише пълнометражна радиопиеса за RTE Radio. През 2006 г. разказът ѝ „Алис“ получава награда.

Първият ѝ роман „Unraveling Oliver“ (Разкриването на Оливър) е издаден през 2014 г. Оливър Райън има перфектния живот, но една вечер яростно напада съпругата си Алис и я оставя да умре. Какви са причините за това и какви натрупвания има в психиката му, за да извърши тази жестокост. Книгата става бестселър №1 и получава наградата „Irish Book“ за криминален роман за 2014 г.

Вторият ѝ роман, „Стаено зло“ е издаден през 2016 г. Лидия Фицсаймънс е съпруга на уважаван съдия, майка на любим син, стопанка на прекрасно имение в Дъблин. Но семейството крие своята тайна – убийството на млада жена, протитутката Ани. Но сестрата на жертвата, Карън, е решена на всичко да я открие, а ситуацията излиза от контрол. Романът също става бестселър и получава втора награда „Irish Book“ като избор на читателя, като и писателска стипендия за писател-резидент в Ирландската библиотека на принцеса Грейс в Монако.

През октомври 2017 г. писателката печели наградата „Жена на годината в Ирландия по литература“.

През 2018 г. е издаден трилъра ѝ „Skin Deep“ (Дълбока кожа). Корделия Ръсел живее на Френската Ривиера от 25 години, представяйки се за английска светска львица. Но един ден пристига посетител от далечното ѝ минало, а в стаята ѝ остава труп. Романът печели още една награда „Irish Book“ за криминален роман на годината, както и наградата на читателите. През април 2019 г. получава стипендия за писател-резидент в Центъра за култура на Ирландия в Париж.

През февруари 2021 г. е удостоена с наградата „Джеймс Джойс“ от Литературно-историческото дружество на Университетския колеж в Дъблин.

Лиз Нюджънт живее със семейството си в Дъблин.

Самостоятелни романи

[редактиране | редактиране на кода]
  • Unravelling Oliver (2014)
  • Lying in Wait (2016)
    Стаено зло, изд.: ИК „Еднорог“, София (2020), прев. Мариана Димитрова
  • Skin Deep (2018)
  • Our Little Cruelties (2020) – издаден и като „Little Cruelties“
    Малки жестокости, изд.: ИК „Еднорог“, София (2021), прев. Мариана Димитрова
  • Alice (2006)
  • Swimming For Life (2015)
  • 2005 – 2009 Fair City – сътрудник
  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Liz Nugent в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​