Регистър на токсичните ефекти на химичните вещества

от Уикипедия, свободната енциклопедия

Регистърът на токсичните ефекти на химичните вещества (на английски: Registry of Toxic Effects of Chemical Substances, RTECS) е база данни с информация за токсичността, събрана от откритата научна литература без позоваване на валидността или полезността на докладваните изследвания. До 2001 г. се поддържа от Националния институт за безопасност и здраве на САЩ като свободно достъпна публикация. Сега се поддържа от частната компания BIOVIA[1] или от няколко дистрибутори и се предлага само срещу заплащане или чрез абонамент.

Съдържание[редактиране | редактиране на кода]

В регистъра са включени шест типа данни за токсичност:

  1. Първично дразнене
  2. Мутагенни ефекти
  3. Репродуктивни ефекти
  4. Туморогенни ефекти
  5. Остра токсичност
  6. Друга токсичност при многократни дози

Отбелязани са специфични числени стойности на токсичност като LD50, LC50, TDLo и TCLo, както и изследваните видове и използвания способ на приложение. За всички данни е посочен библиографският източник. Изследванията не се оценяват по никакъв начин.

Източници[редактиране | редактиране на кода]

  1. BIOVIA Databases | Bioactivity Databases: RTECS // accelrys.com. Архивиран от оригинала на 2018-06-19. Посетен на 2018-06-19.

Външни препратки[редактиране | редактиране на кода]

  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Registry of Toxic Effects of Chemical Substances в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​