Направо към съдържанието

Свети Димитър (Добровени)

„Свети Димитър“
„Свети Димитриј“
Общ изглед
Общ изглед
Карта Местоположение в Новаци
Вид на храмаправославна църква
Страна Северна Македония
Населено мястоДобровени
ВероизповеданиеМакедонска православна църква – Охридска архиепископия
ЕпархияПреспанско-Пелагонийска
Архиерейско наместничествоБитолско
Изграждане1886 година, 1927 година (обновена)
„Свети Димитър“ в Общомедия

„Свети Димитър“ (на македонска литературна норма: „Свети Димитриј“) е възрожденска православна църква, главната църква на село Добровени,[1] част от Преспанско-Пелагонийската епархия на Македонската православна църква – Охридска архиепископия.

Църквата се намира на входа на селото, от дясната страна на пътя, който води от село Бач, на възвишение, което му придава доминантно положение спрямо останалата част на селото.

История и архитектура

[редактиране | редактиране на кода]

Храмът е построен в 1886 година. Тя е напълно разрушена през Първата световна война, след което е възстановена върху старите си основи в 1927 година.[2]

Сградата на църквата е с правоъгълна основа и полукръгла апсида от източната страна. Входът е от южната страна и над него има ниша с фреска, изобразяваща Свети Димитът Солунски.

Дворът на църквата е ограден с каменна ограда и в него се помещават камбанарията, селското гробище и една помощна постройка. Камбанарията е с квадратна основа и се издига над оградата в североизточния ѝ ъгъл. Изградена е от камък и е отворена в горната си част на височината на камбаната. Покрита е с ламаринен покрив.

Сръбско военно гробище

[редактиране | редактиране на кода]

До селските гробища в двора на църквата се намира сръбско военно гробище. По време на Първата световна война в село Добровени е разположена военна болница, така че загиналите войници са погребвани на различни места край селото. След края на войната гробовете са преместени на сегашното им място и така е създадено гробището.[2]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски. Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје, Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи, 2011. ISBN 978-608-65143-2-7. с. 12.
  2. а б Добровени // Мој Роден Крај. Архивиран от оригинала на 2021-12-01. Посетен на 31 януари 2024 г.