Слънчеви зайчета


Слънчеви зайчета разговорно се наричат слънчевите петна, които се появяват по дадена повърхност, в резултат на процеждането или отражението на слънчева светлина, което формира концентрацията на конвергентни лъчи върху малка ограничена площ. Движението на огледало с „уловена“ слънчева светлина е популярен начин за движение на слънчево зайче на всяка повърхност. Естествените появи на този светлинен ефект се наблюдават, когато слънчевата светлина прониква откъслечно, например през короната на дървета. Най-лесни за наблюдаване са на равни повърхности, като стени, тавани и земя. Слънчевите зайчета могат да се движат или мигат, според това дали светлината преминава през препятствия и каква е тяхната динамика. В тесния смисъл, под слънчеви зайчета се разбират само отражения на слънчева светлина, отклонени от първоначалната си посока.
Названия[редактиране | редактиране на кода]
Явлението, в зависимост от езика, е познато под много различни имена, които често се отнасят до малки, бързо движещи се животни.
Слънчевите петна имат различна форма и големина, но предимно са малки и бели и се движат „подскачайки“, откъдето идва и популярното название „слънчеви зайчета“ на български език.
В руския език се използва терминът солнечный зайчик (слънчево зайче),[1] в чешкия házet prasátka (хвърлям прасенца),[2] в испански escardillo (думата също означава мотика),[3] на каталунски fer la rateta (правя плъхове),[4] а в шведския solkatt (слънчева котка)[5] – вероятно защото светлинните петна се движат по начин, напомнящ някакъв причудлив модел на движение на котка.[6] На английски обаче няма точен термин, който би бил еквивалентен на думата „слънчево зайче“.[7]
Приложения и реакции[редактиране | редактиране на кода]
Игри[редактиране | редактиране на кода]
Слънчевите зайчета се ползват за игра от деца, подобна на гоненица. Друга популярна игра е движение на отразената слънчева светлина с малко огледалце или стъклото на ръчен часовник.
Инстинкти[редактиране | редактиране на кода]
Светлинният ефект провокира инстинкта за преследване при различни животни, предимно хищници (напр. котки, кучета, костенурки и др.).
Заслепяване[редактиране | редактиране на кода]
Слънчево зайче може да заслепи, когато попадне в очите. Случвало се е, публиката умишлено да смущава тенисист, с огледала по време купа Дейвис и др. състезания.
Аварийно оборудване[редактиране | редактиране на кода]
Съществуват специални малки огледала с малка дупка, които позволяват насочването на слънчево зайче. Такива огледала са част от аварийно оборудване и се използват, когато в аварийна ситуация бедстващия иска да привлечете вниманието, например по време на разузнавателен план.
Изкуство[редактиране | редактиране на кода]
- „Слънчеви зайчета“ (Sunny Bunnies) – детски анимационен сериал от 2015 г.[8]
- „Слънчеви зайчета“ (Les Jeux Du Soleil, 1911 г.) – литературна творба от Морис Льоблан
Галерия[редактиране | редактиране на кода]
-
Горски слънчеви зайчета
-
Многоцветно зайче, вследствие на иризация
-
Слънчево зайче през витраж
-
Слънчеви зайчета през витраж
Източници[редактиране | редактиране на кода]
- ↑ Igor Iwanow. Что такое солнечный зайчик?
- ↑ hodit
- ↑ escardillo
- ↑ M.Teresa Espinal. Enlluernar
- ↑ solkatt
- ↑ Svenska Akademiens ordbok
- ↑ 26 untranslatable Swedish words // 20 lipca 2017.
- ↑ Sunny Bunnies // imdb
Вижте също[редактиране | редактиране на кода]
![]() ![]() |
Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Zajączek (światło)
в Уикипедия на полски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите.
ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни. |