Съединението прави силата: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
м Общи промени
Редакция без резюме
Ред 1: Ред 1:
[[Файл:Coat_of_Arms_of_the_South_African_Republic_-_2.png|мини|Девизът на бурите „Eendragt maakt magt“]]
[[Файл:Coat_of_Arms_of_the_South_African_Republic_-_2.png|мини|Девизът на бурите „Eendragt maakt magt“]]
'''Съединението прави силата''' е национален [[девиз]] (мото) на [[България]], [[Грузия]], [[Белгия]] и [[Хаити]], а в исторически план - на [[Акадия]] и южноафриканската [[Бури|бурска]] [[Република Трансваал]] (виж и [[англо-бурска война]]).
'''Съединението прави силата''' е национален [[девиз]] (мото) на [[България]], [[Грузия]], [[Белгия]] и [[Хаити]], а в исторически план – на [[Акадия]] и южноафриканската [[Бури|бурска]] [[Република Трансваал]] (виж и [[англо-бурска война]]).


== Произход ==
== Произход ==
Изразът е с [[латински|латинска]] [[етимология]] - ''Concordia res parvae crescunt'' или ''Ex unitate vires'', като е девиз и на [[графство]] [[Пембрукшър]] в [[Уелс]], канадската провинция [[Квебек]] и на студентската асоциация на [[вюрцбург]]ските възпитанци "Тевтония" в [[Бавария]], провеждаща сбирките си в [[замък]]а Кобург.
Изразът е с [[латински|латинска]] [[етимология]] – ''Concordia res parvae crescunt'' или ''Ex unitate vires'', като е девиз и на [[графство]] [[Пембрукшър]] в [[Уелс]], канадската провинция [[Квебек]] и на студентската асоциация на [[вюрцбург]]ските възпитанци „Тевтония“ в [[Бавария]], провеждаща сбирките си в [[замък]]а Кобург.


== България ==
== България ==
Националният девиз се появява малко след освобождението на България през 1878 г. Върху първите пробни монети, отсечени през 1880 г., е изобразен българският герб (наподобяващ белгийския) с буквален превод на белгийския девиз ''L'Union fait la force'' ("Съединението прави силата"). Това става по силата на "Закон за правото за резание монети в Княжеството" от 1880 г., където в чл. 8 е записано: ''"На другата страна на опакото те (монетите) ще показват стойността на монетата [...] и отдолу една лента, на която ще бъде написано: Съединението прави силата".'' Девизът е резултат от заимстване на девиза на Белгия, като е следвана аналогия с белгийската конституция, послужила за модел на Търновската.<ref>'''Близнашки, Г.''' "Конституционализъм и демокрация", "Търновската конституция: историческа съдба и съвременна прекция", УИ "Св. Климент Охридски", София, 2009, с. 74.</ref> Девизът ''Съединението прави силата'' е поставен на главната фасада на сградата на Народното събрание, след построяването ѝ през 80-те години на 19 век. Бил е премахнат след 19 май 1934 г. и заменен с ''В единението е силата'', впоследствие върнат. Въпреки че ''Съединението прави силата'' се среща в различни проекти на герба на България в следосвобожденските години, официално той става част от него едва през 1927 г.<ref>В-к "Сега", бр. 4554 (274) 26 ноември 2012 г. [http://www.segabg.com/article.php?id=625638 Кратка история на /не/българските девизи. Иво Ников].</ref> След 1948 г. девизът отпада от новата комунистическа Конституция, но остава върху фасадата на Народното събрание. След промените през 1989 г. и приемането на нова Конституция през 1991 г., девизът е възстановен.
Националният девиз се появява малко след освобождението на България през 1878 г. Върху първите пробни монети, отсечени през 1880 г., е изобразен българският герб (наподобяващ белгийския) с буквален превод на белгийския девиз ''L'Union fait la force'' („Съединението прави силата“). Това става по силата на „Закон за правото за резание монети в Княжеството“ от 1880 г., където в чл. 8 е записано: ''"На другата страна на опакото те (монетите) ще показват стойността на монетата [...] и отдолу една лента, на която ще бъде написано: Съединението прави силата".'' Девизът е резултат от заимстване на девиза на Белгия, като е следвана аналогия с белгийската конституция, послужила за модел на Търновската.<ref>'''Близнашки, Г.''' „Конституционализъм и демокрация“, „Търновската конституция: историческа съдба и съвременна прекция“, УИ „Св. Климент Охридски“, София, 2009, с. 74.</ref> Девизът ''Съединението прави силата'' е поставен на главната фасада на сградата на Народното събрание, след построяването ѝ през 80-те години на 19 век. Бил е премахнат след 19 май 1934 г. и заменен с ''В единението е силата'', впоследствие върнат. Въпреки че ''Съединението прави силата'' се среща в различни проекти на герба на България в следосвобожденските години, официално той става част от него едва през 1927 г.<ref>В-к „Сега“, бр. 4554 (274) 26 ноември 2012 г. [http://www.segabg.com/article.php?id=625638 Кратка история на /не/българските девизи. Иво Ников].</ref> След 1948 г. девизът отпада от новата комунистическа Конституция, но остава върху фасадата на Народното събрание. След промените през 1989 г. и приемането на нова Конституция през 1991 г., девизът е възстановен.


== Вижте също ==
== Вижте също ==

Версия от 17:22, 9 август 2020

Девизът на бурите „Eendragt maakt magt“

Съединението прави силата е национален девиз (мото) на България, Грузия, Белгия и Хаити, а в исторически план – на Акадия и южноафриканската бурска Република Трансваал (виж и англо-бурска война).

Произход

Изразът е с латинска етимология – Concordia res parvae crescunt или Ex unitate vires, като е девиз и на графство Пембрукшър в Уелс, канадската провинция Квебек и на студентската асоциация на вюрцбургските възпитанци „Тевтония“ в Бавария, провеждаща сбирките си в замъка Кобург.

България

Националният девиз се появява малко след освобождението на България през 1878 г. Върху първите пробни монети, отсечени през 1880 г., е изобразен българският герб (наподобяващ белгийския) с буквален превод на белгийския девиз L'Union fait la force („Съединението прави силата“). Това става по силата на „Закон за правото за резание монети в Княжеството“ от 1880 г., където в чл. 8 е записано: "На другата страна на опакото те (монетите) ще показват стойността на монетата [...] и отдолу една лента, на която ще бъде написано: Съединението прави силата". Девизът е резултат от заимстване на девиза на Белгия, като е следвана аналогия с белгийската конституция, послужила за модел на Търновската.[1] Девизът Съединението прави силата е поставен на главната фасада на сградата на Народното събрание, след построяването ѝ през 80-те години на 19 век. Бил е премахнат след 19 май 1934 г. и заменен с В единението е силата, впоследствие върнат. Въпреки че Съединението прави силата се среща в различни проекти на герба на България в следосвобожденските години, официално той става част от него едва през 1927 г.[2] След 1948 г. девизът отпада от новата комунистическа Конституция, но остава върху фасадата на Народното събрание. След промените през 1989 г. и приемането на нова Конституция през 1991 г., девизът е възстановен.

Вижте също

Бележки

  1. Близнашки, Г. „Конституционализъм и демокрация“, „Търновската конституция: историческа съдба и съвременна прекция“, УИ „Св. Климент Охридски“, София, 2009, с. 74.
  2. В-к „Сега“, бр. 4554 (274) 26 ноември 2012 г. Кратка история на /не/българските девизи. Иво Ников.
  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата L'union fait la force в Уикипедия на френски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​