Гмина: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
FloggerBot (беседа | приноси)
м Робот Добавяне: pl:Gmina
мРедакция без резюме
Ред 1: Ред 1:
'''Гмина''' (на [[полски език|полски]]:''gmina'') е термин, с който се нарича най-малката административна единица в [[Полша]].
'''Гмина''' (на [[полски език|полски]]: ''gmina'') е термин, с който се нарича най-малката административна единица в [[Полша]]. Отговаря на българската [[община]].
Отговаря на българската административна единица [[община]].


Ръководството на една гмина се състои от гмински съвет, избиран на всеобщите избори за местна власт, а също така и управление, избираемо от гминския съвет, което осъществява изпълнителната власт в гмината. В селските гмини председателят се нарича войт (''wójt''), в по-малките градове - бурмистър (''burmistrz''), а в големите - президент (''prezydent'').
Ръководството на една гмина се състои от гмински съвет, избиран на всеобщите избори за местна власт, а също така и управление, избираемо от гминския съвет, което осъществява изпълнителната власт в гмината. В селските гмини председателят се нарича войт (''wójt''), в по-малките градове бурмистър (''burmistrz''), а в големите президент (''prezydent'').


В компетенциите на гмината влизат поддръжката на началните [[училище|училища]], [[детска градина|детските градини]], [[библиотека|библиотеките]], културните домове, местния [[транспорт]], пътища, управлението на местните пазари и здравеопазването.
В компетенциите на гмината влизат поддръжката на началните [[училище|училища]], [[детска градина|детските градини]], [[библиотека|библиотеките]], културните домове, местния [[транспорт]], пътища, управлението на местните пазари и здравеопазването.

Версия от 10:35, 23 декември 2007

Гмина (на полски: gmina) е термин, с който се нарича най-малката административна единица в Полша. Отговаря на българската община.

Ръководството на една гмина се състои от гмински съвет, избиран на всеобщите избори за местна власт, а също така и управление, избираемо от гминския съвет, което осъществява изпълнителната власт в гмината. В селските гмини председателят се нарича войт (wójt), в по-малките градове — бурмистър (burmistrz), а в големите — президент (prezydent).

В компетенциите на гмината влизат поддръжката на началните училища, детските градини, библиотеките, културните домове, местния транспорт, пътища, управлението на местните пазари и здравеопазването.

Гмината отговаря за обществения порядък и сигурност на своята територия, организацията на комуналното стопанство и др. След последната административна реформа в компетенциите на гмината влизат и финансовите средства.

Вижте още