Нация: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
м Робот Добавяне: ckb, my, so, sr Изтриване: sw, yi Промяна: th
м r2.7.1) (Робот Добавяне: sw:Taifa, yi:פאלק (נאציאן)
Ред 93: Ред 93:
[[sr:Народ]]
[[sr:Народ]]
[[sv:Nation]]
[[sv:Nation]]
[[sw:Taifa]]
[[tg:Миллат]]
[[tg:Миллат]]
[[th:ชาติ (รัฐศาสตร์)]]
[[th:ชาติ (รัฐศาสตร์)]]
Ред 98: Ред 99:
[[uk:Нація]]
[[uk:Нація]]
[[vec:Nasion]]
[[vec:Nasion]]
[[yi:פאלק (נאציאן)]]
[[yo:Ìbínibí]]
[[yo:Ìbínibí]]
[[zh:民族]]
[[zh:民族]]

Версия от 15:21, 15 февруари 2011

Съществуват противоречия и различни гледни точки при определението на нация или народ . Едно от възможните определения е хора с общо минало, култура, език, общ национален пазар, единна териториална обособеност и единно самосъзнание.

Обособяване на народа

Възникването на народа е свързано с развитието на производствените отношения, създаване на общ пазар, обща култура и език. Този процес се развива по различен начин и с различни темпове на различни места и зависи от специфичните условия. През средновековието обединителните звена, които свързват в едно цяло разнородните етнически групи са държавата, религията и етническата култура. По-късно се образуват регионални общности, съвпадащи с определени географски области, които имат известна политическа обособеност и специфични за всяка от тях културни ценности. В тези бързо образуващи се общности започва постепенно да се заражда съзнанието за принадлежност към една обща група от хора, обвързани с еднаква и специфична за всяка от тях идентичност, което всъщност е зараждащият се национализъм.

Ъ. Гелнър в своята книга "Нации и национализъм" /С. 1999/ дава следното определение за нация "Един човек принадлежи към една нация само тогава, когато всички други нейни членове го признават за такъв".


Вижте също