Графема: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
м r2.7.3) (Робот Добавяне: sk:Graféma
Addbot (беседа | приноси)
м Робот: Преместване на 44 междуезикови препратки към Уикиданни, в d:q2545446.
Ред 25: Ред 25:
[[Категория:Писменост]]
[[Категория:Писменост]]
[[Категория:Символи]]
[[Категория:Символи]]

[[af:Grafeem]]
[[als:Graphem]]
[[ar:غرافيم]]
[[br:Grafemenn]]
[[ca:Grafema]]
[[cs:Grafém]]
[[da:Grafem]]
[[de:Graphem]]
[[en:Grapheme]]
[[eo:Grafemo]]
[[es:Grafema]]
[[et:Grafeem]]
[[eu:Grafema]]
[[fa:نویسه‌واره]]
[[fr:Graphème]]
[[gl:Grafema]]
[[gv:Myn-screeu]]
[[he:גרפמה]]
[[ht:Grafèm]]
[[hu:Graféma]]
[[id:Grafem]]
[[it:Grafema]]
[[ja:書記素]]
[[ka:გრაფემა]]
[[kk:Графема]]
[[ko:자소 (언어학)]]
[[ky:Графема]]
[[lt:Grafema]]
[[lv:Grafēma]]
[[nl:Grafeem]]
[[nn:Grafem]]
[[no:Grafem]]
[[pl:Grafem]]
[[pt:Grafema]]
[[ro:Grafem]]
[[ru:Графема]]
[[sk:Graféma]]
[[sl:Grafem]]
[[sv:Grafem]]
[[ta:வரிவடிவம்]]
[[uk:Графема]]
[[ur:ترسیمہ]]
[[zh:字位]]
[[zh-min-nan:Grapheme]]

Версия от 10:57, 22 март 2013

Графемата (от гр: γράφω, gráphō, "пиша") е основният елемент на всяка писмена система. Графеми например са буква, китайски йероглиф, цифра, синтактични обозначения и други.

Съдържание на графемата

В различните видове писмености, графемата може да бъде обозначител на звук (какъвто е случаят с азбуките), сричка (при сричковите писмености) или цяла дума (както е при логографическите писмености). Класифицирането на дадена писменост към определен вид не ограничава вида на графемите в нея; например, в българската писменост се използват графемите 4 и 2, обозначаващи цели думи, а не звукове.

Съдържание на графемата в азбуките

Дори при звуковите писмености понятията графема и звук не се припокриват във всички случай. Например в българската азбука се наблюдава явлението дифония: една графема има за стойност фонемно съчетание - графемите щ, ю и я имат фонемни стойности съответно [шт], [йу] и [йа]. Явлението афония пък се е проявявало в стария български правопис - графемите ъ и ь не са имали звукова стойност в края на думите за българите от началото на миналия век. Когато една графема отговаря един звук от речта, това се нарича монофония.

Ако съотношението между графема и звук се погледне от перспективата на последното, то тогава се говори за монография (един звук е представян от една графема), диграфия (един звук може да бъде изобразен посредством две графеми), триграфия (посредством три графеми) и полиграфия (когато повече от три графеми могат да изобразят даден звук).

Изобразяване на графемата

Графемата сама по себе си е абстрактно понятие, което съществува реално посредством своите варианти, наречени алографи. Например буквата я, напечатана в един шрифт, графически ще се различава от същата буква, напечатана в друг. И двете букви ще се различават от същата буква, написана на ръка от даден човек. Това, което ще обединява всички алографи, е абстрактното понятие за графемата я. Всяко конкретно изобразяване на графема се нарича глиф.

Изобразяване на графемата в азбуките

Понятията графема и буква не се покриват напълно: въпреки че обикновено графемата съвпада с буквата, това не винаги е вярно. Например в немската азбука последователността от три букви (триграмата) sch се считат за една графема, тъй като има фонетична стойност [ш], която е различна от фонетичните стойности на графемите на отделните съставляващи я букви. В зависимост от броя букви, посредством които се изобразява дадена графема, последната може да бъде определена като монограма, диграма, триграма или тетраграма. Не е позната звукова писменост, която да използва повече от четири букви за пресъздаването на графема.

Вижте също

Източници

  • Москов, М., Бояджиев, Ж. (1977), Увод в езикознанието. София: Наука и изкуство