Селскостопанска техника: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
[[Категория:Селскостопански машини
Addbot (беседа | приноси)
м Робот: Преместване на междуезикови препратки към Уикиданни, в d:q1211548
Ред 15: Ред 15:
[[Категория:Селскостопански машини| ]]
[[Категория:Селскостопански машини| ]]


[[ar:ميكنة زراعية]]
[[bs:Agrarna mehanizacija]]
[[de:Landtechnik]]
[[de:Landtechnik]]
[[en:Agricultural machinery]]
[[et:Põllumajandusmasinad]]
[[fi:Maatalouskone]]
[[fr:Machinisme agricole]]
[[ja:農業機械]]
[[nl:Landbouwwerktuig]]
[[pl:Maszyny rolnicze]]
[[pl:Maszyny rolnicze]]
[[ru:Сельскохозяйственные машины]]
[[sv:Jordbruksredskap]]
[[zh:农业机械]]

Версия от 10:49, 20 август 2013

Селскостопанската техника е средството за облекчаване труда на селскостопанските производители като заменя непроизводителния ръчен труд с механизирана обработка с високо качество и в най-оптималните агротехнически срокове. От стойността, производителността и надеждността на селскостопанската техника и механизираното производството на храни в значителна степен се определят както себестойността на произвежданите продукти, така и конкурентоспособността им на вътрешните и на международните пазари. Във времето когато се търси висока ефективност от всяка дейност, това отрежда особено високо място за машините и съоръженията, свързани със селскостопанското производство.

Основни състояния

По време на използването си селско-стопанската техника (работни селско-стопански машини) е в три основни състояния:

  • Да бъде средство на труда - т.е. когато селско-стопанската техника се използа пряко по предназначението си. В това си основно състояние техниката може да изпълнява две дейности:
технологическа – тогава, когато машините се използват за конкретна агро-техническа операция по производство или почистване и съхранение на готов продукт;
транспортна – тогава, когато машините се използват за превоз на товари от едно място до друго;
  • Да бъде обект на труда – тогава, когато редовно по предписание от завода производител се извършва техническо обслужване, текущ или капитален ремонт. Тежкият режим на работа с високи натоварвания и в агресивна спрямо машините среда, води до аварии и необходимост от бърз авариен ремонт чрез извършването на различни дейности с цел възстановяването ѝ. С възстановяването ѝ, селскостопанската техника се връща към първото си основно състояние – става годно за експлоатация средство на труда.
  • Трето основно състояние – в очакване на следващия работен период т. нар. период на консервация – епизодично техническо обслужване (визуален контрол); разконсервиране и подготовка на техниката за последваща работа.