Джоузеф Хенри: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Addbot (беседа | приноси)
м Робот: Преместване на 37 междуезикови препратки към Уикиданни, в d:q157043.
Редакция без резюме
Ред 10: Ред 10:
}}
}}


'''Джоузеф Хенри''' ({{lang-en|Joseph Henry}}) е [[Съединени американски щати|американски]] [[физик]], допринесъл много за изследването на явлението [[електромагнетизъм]]. Докато конструира електромагнити, Хенри открива електромагнитния феномен на [[самоиндукция]]. Той открва и взаимната индукция независимо от [[Майкъл Фарадей]], въпреки че Фарадей публикува първи резултатите си. Единицата за индуктивност в [[Международна система единици|Международната система единици]] се нарича [[хенри (единица)|хенри]] (H) в негова чест. Работата му върху електромагнитното [[реле]] е в основата на електрическия [[телеграф]], създаден от [[Самуел Морз]] и [[Чарли Лейтстоун]].
'''Джоузеф Хенри''' ({{lang-en|Joseph Henry}}) е [[Съединени американски щати|американски]] [[физик]], допринесъл много за изследването на явлението [[електромагнетизъм]]. Докато конструира електромагнити, Хенри открива електромагнитния феномен на [[самоиндукция]]. Той открива и взаимната индукция независимо от [[Майкъл Фарадей]], въпреки че Фарадей публикува първи резултатите си. Единицата за индуктивност в [[Международна система единици|Международната система единици]] се нарича [[хенри (единица)|хенри]] (H) в негова чест. Работата му върху електромагнитното [[реле]] е в основата на електрическия [[телеграф]], създаден от [[Самуел Морз]] и [[Чарли Лейтстоун]].


{{DEFAULTSORT:Хенри, Джоузеф}}
{{DEFAULTSORT:Хенри, Джоузеф}}
Ред 17: Ред 17:
{{учен-мъниче}}
{{учен-мъниче}}
{{американци-мъниче}}
{{американци-мъниче}}
36*963-*9+-

Версия от 08:20, 14 октомври 2013

Джоузеф Хенри
Joseph Henry
американски физик

Роден
Починал
ПогребанВашингтон, САЩ
Работил вПринстънски университет
Смитсонов институт
Семейство
Подпис
Джоузеф Хенри в Общомедия

Джоузеф Хенри (Шаблон:Lang-en) е американски физик, допринесъл много за изследването на явлението електромагнетизъм. Докато конструира електромагнити, Хенри открива електромагнитния феномен на самоиндукция. Той открива и взаимната индукция независимо от Майкъл Фарадей, въпреки че Фарадей публикува първи резултатите си. Единицата за индуктивност в Международната система единици се нарича хенри (H) в негова чест. Работата му върху електромагнитното реле е в основата на електрическия телеграф, създаден от Самуел Морз и Чарли Лейтстоун. Шаблон:Учен-мъниче Шаблон:Американци-мъниче 36*963-*9+-