Лунмън: Разлика между версии

Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Monkeyxman (беседа | приноси)
Редакция без резюме
форматиране, стил
Ред 11: Ред 11:
| prominence_ref =
| prominence_ref =
| translation = Драконова порта
| translation = Драконова порта
| location = Шанси,Китай
| location = Шанси, Китай
| map = Китай
| map = Китай
| map_alt =
| map_alt =
Ред 24: Ред 24:
| coordinates_ref =
| coordinates_ref =
}}
}}
'''Лонмън Шан''', '''планина Лонмън''' или '''Лонмън планина''' е планина в провинцията [[Шанси]], Китай. През март-април 2010 наводнението в каменовъглената мина Уандзялин
'''Лонмън Шан''', '''планина Лонмън''' или '''Лонмън планина''' е планина в провинцията [[Шанси]], [[Китай]]. През март-април [[2010]] наводнението в каменовъглената [[Рудник|мина]] Уандзялин се случва именно в тази планина.
се случва именно в тази планина.


== География ==
== География ==
Лонмън Шан е мястото, където Жълтата река внезапно напуска огромният, здрав шир на [[Льосово плато]], което се разпространява северно и западно на планината, за да влезе в равнината, която се свързва едновременно с басейна на реката [[Линфън]] (?) и с равнината [[Гуанджун]] на югозапад. По този начин планината е част от южния край на льосовото плато. В същото време, тя образува югозападната крайна точка на планините [[Люлян]], диапазон, който върви успоредно на реката, която се влива на юг.
Лонмън Шан е мястото, където [[Хуанхъ|Жълтата река]] внезапно напуска огромното пространство на [[Льосово плато]], което се разпростира северно и западно от планината, за да навлезе в равнината, която се свързва едновременно с басейна на реката [[Линфън]] (?) и с равнината [[Гуанджун]] на югозапад. По този начин планината е част от южния край на Льосовото плато. В същото време, тя образува югозападната крайна точка на планините [[Люлян]], диапазон, който върви успоредно на реката, която се влива на юг.


== Администрация ==
== Администрация ==
В административно отношение, основната част на Лонмън Шан е в окръга на ниво град [[Хъдзин]] в градската префектура [[Юнчън]] ; единствено североизточния край на планината достига в окръг [[Сиеннин]] в градската префектура [[Линфън]]. Всички те се намират в провинция [[Шанси]], но провинция с подобно име, Шаанси, се намира от другата страна на Жълтата река, която формира границата между тези две провинции.
В административно отношение, основната част на Лонмън Шан попада в окръга на град [[Хъдзин]], в градската префектура [[Юнчън]]. Единствено североизточният край на планината навлиза в окръг [[Сиеннин]], в градската префектура [[Линфън]]. Всички те се намират в провинция [[Шанси]]. Провинция с подобно име - Шаанси, се намира от другата страна на Жълтата река, която формира границата между тези две провинции.


== Източници ==
== Източници ==

Версия от 21:27, 17 декември 2013

Лунмън
Карта
Местоположение
Надм. височина1087 m

Лонмън Шан, планина Лонмън или Лонмън планина е планина в провинцията Шанси, Китай. През март-април 2010 наводнението в каменовъглената мина Уандзялин се случва именно в тази планина.

География

Лонмън Шан е мястото, където Жълтата река внезапно напуска огромното пространство на Льосово плато, което се разпростира северно и западно от планината, за да навлезе в равнината, която се свързва едновременно с басейна на реката Линфън (?) и с равнината Гуанджун на югозапад. По този начин планината е част от южния край на Льосовото плато. В същото време, тя образува югозападната крайна точка на планините Люлян, диапазон, който върви успоредно на реката, която се влива на юг.

Администрация

В административно отношение, основната част на Лонмън Шан попада в окръга на град Хъдзин, в градската префектура Юнчън. Единствено североизточният край на планината навлиза в окръг Сиеннин, в градската префектура Линфън. Всички те се намират в провинция Шанси. Провинция с подобно име - Шаанси, се намира от другата страна на Жълтата река, която формира границата между тези две провинции.

Източници

  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Mount Longmen (Shanxi) в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​