Светлинно замърсяване: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
BotNinja (беседа | приноси)
м Шаблон:Екология-мъниче → Шаблон:Еко-мъниче
Ред 8: Ред 8:
* [http://www.darksky.org/ International Dark-Sky Association]
* [http://www.darksky.org/ International Dark-Sky Association]


{{екология-мъниче}}
{{Еко-мъниче}}


[[Категория:Замърсяване]]
[[Категория:Замърсяване]]

Версия от 13:51, 22 септември 2015

Сравнение между звездното небе над селски район (горе) и над градски район. Светлинното замърсяване драстично намалява видимата яркост на звездите.

Светлинно замърсяване е сборно наименование на различни отрицателни ефекти, резултат от изкуствено осветление. Светлинното замърсяване скрива нощното небе от обитателите на градовете, предизвиква проблеми за астрономическите обсерватории и различни екосистеми и води до здравни проблеми.

Светлинното замърсяване е страничен ефект на индустриалната цивилизация. Неговите източници включват външното и вътрешното осветление на сградите, светлинната реклама, уличното осветление и осветените спортни обекти. Светлинното замърсяване е най-тежко в индустриализираните, гъсто населени райони на Северна Америка, Европа и Япония и в някои големи градове в Близкия Изток и Северна Африка като Кайро. Както другите форми на замърсяване, светлинното замърсяване нанася щети на околната среда.

Външни препратки

Шаблон:Еко-мъниче Обикновенно, чувайки за замърсяване, хората си мислят за индустриални пушеци, автомобилни изпарения, леки отпадъци, за радиоактивни отпадъци, а може би също и за оглушителните шумове от моторните скутерчета (т.н. „шумово замърсяване”), но не и за светлинно такова. Но ето, че и светлината замърсява. В какво се състои светлинното замърсяване: то е просто неконтролируемо разпространение на нощното осветление, публично и частно, извън обсега на района в който би трябвало да осветява директно. По определен начин светлината се разпръсва във височината, образувайки върху главите ни един вид млечна шапка, която ни възпрепядства да виждаме звездите в нощното небе.

1. Повече светлина на земята и повече звезди в небето

През последните години се умножиха инициативите, които карат хората да се замислят за светлинното замърсяване, а това е темата която най-рядко се споменава от средствата за масова информация, и която самите еколози дълго време игнорираха. Естествено, че има много по-важни и спешни проблеми за които хората имат право да бъдат уведомени, въпреки това свързаният с нерационално размножаващите се лампиони и фарове от всякакъв вид проблем, в повечето случаи от автомобилни фарове и в по-малкото директни, също трябва да бъде посрещнат със сериозност и своевременно, т.к. не обхваща аспекти от второстепенна важност, а пряко свързани с икономиката, екологията, както и със сигурността на гражданите.

Нощем нашите градове прожектират към небесното пространство такова количества от тази светлина, че е станало почти невъзможно да различиш от тротоара или от прозореца на къщата си, дали небето е заоблачено или е ясно.Естествено, първите които забелязват и съобщават за феномена са астрономите, тези чиято професия е да наблюдават небето. Но проблемът не засяга само добре осведомените, които като цяло, също биха могли да се лишат от чистото небе в градовете: днес проучването се прави на предметно стъкло на разстояние от хиляди километри от мястото на регистрация.

Светлинното замърсяване засяга преди всичко обикновените хора, защото небето е на всички (както морето или планините), освен това всеки от нас има правото да се наслаждава на един природен спектакъл, който представлява един от наи-ценните (може би най-великият), който преродата ни предлага. Вечер, когато човек се намира в планината или в някое провинциално селце (като цяло малко осветено), почти спонтанно му идва да вдигне очи към небето и да се възхити на небесния простор. Тогава хората остават очаровани и почти не вярващи пред блясъка на стотици звезди, за чието съществуване се е забравило, почти хиляди ходини ще да са минали от времената, в които на същия спектакъл са можели да се взхищават и в града. Малко са тези, които се възползват от положението за да локаризират най-известните съзвездия (например Орион) или най-ярко осветените звезди (например Сириус или Полярната звезда). Питали ли сте се някога, колко от новите поколения, които живеят в големите градове, са виждали някога Млечния път? Колко деца знаят, че планетите могат да се видят с просто око, без да е необходима употребата на специални уреди?