От листата на някои видове тютюн, най-вече на често култивираните видове N. tabacum и N. rustica, се произвежда продукт, получен чрез сушене, който се използва главно за пушене на цигари и пури, по-рядко с лули или наргилета. Тютюнът също се използва като енфие, снус или за дъвчене. Ценността на листата се определя от количеството и качеството на алкалоида никотин, който упражнява специфично физиологично въздействие върху човешкия организъм.
От листата и стъблата на вида Nicotiana rustica („махорка“), характеризиращ се с високо никотиново съдържание, се получават никотинови препарати, от други видове се извличат алкалоидите анабазин и бетаин, от трети – лимонена и ябълчна киселина. Стъблата на тютюна са богати на калий, а след специална преработка служат за получаване на фина хартия. Семената на тютюна са богати на мазнини (38 – 40 %) и от тях могат да се получават висококачествени масла за технически цели.
Nicotiana quadrivalvisPursh – replaces the following older classifications: N. multivalvis Lindl., N. plumbaginifolia Viv. var. bigelovii Torrey, N. bigelovii (Torrey) S. Watson.[3]