Направо към съдържанието

Глеб Владимирович

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Глеб Владимирович
княз на Муром
Роден
987 г.
Починал
ПогребанУкрайна
Семейство
РодРюриковичи
БащаВладимир I
МайкаАнна Порфирогенита
Братя/сестриЯрослав I
Борис Владимирович

Глеб Владимирович (ок. 990 – 9 септември 1015) е княз на Муром (ок. 1013 – 1015), син на княза на Киев Владимир Святославич „от българка“ както е записано в Началната руска летопис – вероятно от българска принцеса.[1][2]

Двамата с брат му Борис са канонизирани от Руската православна църква за светци мъченици и паметта им се почита на 15 май (пренасяне мощите на двамата братя), на 6 август и на 18 септември (съответно по стар стил – на 2 май, 24 юли и 5 септември).[3]

След убийството на Борис, княз Святополк I, за да предотврати евентуално отмъщение на Глеб за смъртта на брат му, го извиква в Киев под претекст, че баща му е тежко болен.[4] В действителност баща му Владимир по това време вече е починал, но вестта за неговата смърт още не била стигнала до Глеб. Глеб тръгва на път и чак в Смоленск получава известие от другия си брат Ярослав I, който го съветва да не отива в Киев и му пише за убийството на Борис, за смъртта на баща им и превземането на Киев от Святополк.

Според летописа докато младият княз се молел със сълзи на очи за брат си и за баща си, пристигнали изпратените за него убийци. Те наредили на неговия готвач на име Торчин да го убие.[5] След това тялото му било погребано недалеч от Смоленск.[6] След като Ярослав I завзема Киев през 1019 г., той нарежда да бъдат изровени тленните останки на Глеб и пренесени в църквата Св.Василий във Вишгород, днес в Украйна, където са положени и тези на брат му Борис.

Църкви и манастири

[редактиране | редактиране на кода]

Глеб и Борис Владимировичи са много почитани светци в руските земи. На тях са посветени немалък брой църкви и манастири:

  1. Войтович Л. В. Генеалогія династій Рюриковичів і Гедиміновичів. – К., 1992. – С. 24
  2. Пчелов Е. В. Рюриковичи. История династии. – М.: ОЛМА-ПРЕСС, 2003. – С. 80.
  3. Христианство: Энциклопедический словарь. Т. 3. М., 1998. С. 715
  4. СКАЗАНИЕ И СТРАДАНИЕ И ПОХВАЛА СВЯТЫМ МУЧЕНИКАМ БОРИСУ И ГЛЕБУ
  5. СКАЗАНИЕ И СТРАДАНИЕ И ПОХВАЛА СВЯТЫМ МУЧЕНИКАМ БОРИСУ И ГЛЕБУ
  6. Голубинский Е. Е. История канонизации святых в Русской Церкви. – М.: Имп. О-во истории и древностей рос. при Моск. ун-те, 1903. – С. 44. – 600 с.