Програмата Марс е серия от непилотирани и орбитиращи кораби до Марс, изстреляни от Съветския съюз през 60-те и началото на 70-те. Космическите апарати са били предназначени да изследват планетата и техните програми включвали прелитащи сонди, спускателни и орбитални модули.
Първите апарати (1М, „Марсник“) са изстрелвани с ракети-носители „Молния“, а по-късно, с увеличаването масата на апаратите, и с по-тежките ракети „Протон-К“. В допълнение към програма „Марс“, Съветският съюз изпраща и една сонда до Марс (еднотипна с изстрелваните на този етап) като част от Програма Зонд – „Зонд 2“, но тя е загубена по пътя. Още два космически кораби в посока Марс са изстреляни по програма „Фобос“.
През 1996 г. Русия започва мисия „Марс 96“ – първата междупланетна мисия след разпадането на Съветския съюз, но тя е неуспешна, тъй като апаратът не напуска орбитата на Земята.
Успешно достигане до Марс. Първо в историята меко кацане на повърхността на Марс, но сондата е загубена поради технически проблем 20 секунди след кацането.