Момиченце търси баща

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Момиченце търси баща
Девочка ищет отца
РежисьориЛев Голуб
СценаристиКонстантин Губаревич
В ролитеАнна Каменкова
Владимир Гусков
Николай Бармин
Владимир Дорофеев
Анна Егорова
МузикаЮрий Белзацкий
Владимир Оловников
ОператорОлег Авдеев
Израил Пикман
РазпространителБеларусфилм
Жанрдрама
военен
Премиера1959
Времетраене86 минути
Страна СССР
Езикруски
Цветностцветен
Външни препратки
IMDb Allmovie

„Момиченце търси баща“ (на руски: Девочка ищет отца) е съветски филм от 1959 година, заснет от Беларусфилм по мотиви от едноименната пиеса на Евгений Рийс.

Създаден е по мотиви от пиеса, чийто сюжет е вдъхновен от действителната история за спасяването на четиригодишно момиче от Гестапо.

Сюжет[редактиране | редактиране на кода]

Филмът разказва историята на малката дъщеря на легендарния партизански предводител Батка Панас.

По време на Великата отечествена война малката Лена (Анна Каменкова) остава сама, обкръжена от хитлеристите, след като майка и загива, а баща и, Батка Панас (Николай Бармин) предвожда партизаните. Стар лесничей укрива детето в беларуска горска хижа. Хитлеристите я издирват, надявайки се да я използват в ролята на заложник при евентуални преговори с партизаните. След като лесничея е убит, грижите за малката поема неговия внук Янка (Владимир Гусков). Рискувайки собствения си живот, той спасява Лена от фашистите.

В ролите[редактиране | редактиране на кода]

Награди[редактиране | редактиране на кода]

Външни препратки[редактиране | редактиране на кода]

Източници[редактиране | редактиране на кода]

  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата „Девочка ищет отца“ в Уикипедия на руски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​