Направо към съдържанието

Операция „Фуста“

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Операция Фуста
Operation Petticoat
РежисьориБлейк Едуардс
ПродуцентиРобърт Артър
СценаристиПол Кинг
Джоузеф Стоун
Стенли Шапиро
Морис Ричлин
В ролитеКари Грант
Тони Къртис
Дина Мерил
МузикаДейвид Роуз
Хенри Манчини
ОператорРъсел Харлан
МонтажФранк Грос
Тед Кент
Филмово студиоГранарт Къмпъни
Юнивърсъл Студиос
Жанркомедия
военен
Премиера5 декември 1959
(Ню Йорк)
Времетраене124 минути
Страна САЩ
Езиканглийски
Цветностцветен
Приходи$ 9 500 000
Външни препратки
IMDb Allmovie
Операция „Фуста“ в Общомедия
Кадър от филма

„Операция Фуста“ (на английски: Operation Petticoat) е американска комедия от 1959 година с участието на Кари Грант и Тони Къртис.

1959 година. Контраадмиралът от Военноморските сили на САЩ Мат Шърман (Кари Грант) обхожда остарялата подводница USS Sea Tiger преди нейното последно плаване към депото за отпадъци. Като неин първи командващ офицер, Шърман разлиства военно-временния корабен дневник и изпада в спомени.

10 декември 1941 година. Японско въздушно нападение сварва USS Sea Tiger докато е закотвена в американска военноморска база във Филипините. Старши лейтенант Шърман и неговия екипаж са започнали спешен ремонт и се надяват да успеят да отплават за Дарвин, Австралия преди японците да нахлуят в пристанището. Вярвайки, че няма шанс да се отремонтира USS Sea Tiger, командирът на ескадрона пренасочва членовете от екипажа на Шърман на други подводници, давайки им обещание, че ще ги призове, когато ремонта е извършен. Новият заместник командир на USS Sea Tiger е младши лейтенант Ник Холдън (Тони Къртис), адютант на адмирала, който няма никакъв опит и знания да командва подводница. Той е станал морски офицер не от патриотизъм, а за да се измъкне от мизерията и да си намери богата съпруга.

Холдън проявява изключителни умения като чистач и художник, след като е назначен от Шърман за офицер по материалната част. Той се сближава със сержант Рамон Галярдо (Кларънс Лунг), бивш затворник, осъден за незаконно присвояване на армейска собственост и двамата заедно осигуряват необходимите за ремонта на подводницата материали. Каквото не успяват да открият в складовете го намират от цивилни източници по съмнителен начин.

Не напълно възстановена и едва годна за плаване, задвижвана само с два от четирите си дизелови двигатели, подводницата е спусната на вода и достига до остров Мариндюк. Там Шърман неохотно се съгласява да бъдат евакуирани пет военни медицински сестри, блокирани на острова. Холдън е привлечен от младши лейтенант Барбара Дюран (Дина Мерил), докато Шърман има поредица от смущаващи срещи с добре надарената, но тромава младши лейтенант Долорес Крандъл (Джоан О′Браян). По-късно, докато Шърман се подготвя да атакува вражески танкер, закотвен на кея, Крандъл изстрелва торпедото преждевременно. То пропуска кораба и взривява един камион, паркиран на брега. Не вярващ на очите си, Шърман изтегля подводницата в открито море.

Капитан Шърман се опитва да остави сестрите на брега в Себу, но армията отказва да ги приеме, защото японците са прекалено близо. Понеже Шърман не е в състояние да осигури необходимите им части и провизии, той позволява на Холдън да организира нелегално казино, за да се снабдят с нещата, ограбвайки войниците. Командирът на торпедния отсек Молумфри (Джий Евънс) иска боя, за да бъде пребоядисана подводницата. Холдън успява да се сдобие с известно количество ярко червена и бяла боя, но за да стигне за цялата подводница двата цвята трябва се смесят. В резултат на това се получава ярко розов цвят и USS Sea Tiger се сдобива с нова окраска. Внезапно японско въздушно нападение принуждава екипажа да отплава преждевременно, преди подводницата да е покрита с армейски сив цвят.

До командването на съюзниците достига новината, че странна розова подводница оперира в морето Сулавеси. Смятайки, че това е японски трик, е издадена заповед тя да бъде потопена незабавно. Един американски разрушител забелязва подводницата и открива огън. Шърман отвежда подводницата в дълбините и по нея са изстреляни дълбочинни бомби. Шърман се опитва да заблуди екипажа на разрушителя изхвърляйки в морето гориво, одеяла, възглавници и спасителни жилетки, но атаката продължава. Накрая, по предложение на Холдън е изхвърлено бельото на сестрите. Сутиена на Крандъл убеждава командира на разрушителя, че японците нямат нищо общо с това и огъня е прекратен. Розовата USS Sea Tiger се добира до Дарвин доста поочукана, но на собствен ход.

Пристигането на командир Ник Холдън, заедно със съпругата му, бившия лейтенант Дюран и техните синове, прекъсват спомените на Шърман. Той обещава на Холдън командването на нова атомна подводница, която да бъде кръстена USS Sea Tiger. Съпругата на Шърман, бившия лейтенант Крандъл пристига по-късно, заедно с дъщерите им и по невнимание блъска автомобила си в задната част на армейския автобус, заклещвайки я в бронята му. Когато автобусът тръгва, той повлича колата след себе си. Шърман убеждава съпругата си, че ще го настигнат при портала. Капитан Холдън подкарва USS Sea Tiger на нейното последно плаване.

Награди и номинации

[редактиране | редактиране на кода]
  1. Awards for Operation Petticoat // IMDb. Посетен на 2025-3-1. (на английски)
  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Operation Petticoat в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​