Селище от градски тип: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Допълване на статията
Ред 1: Ред 1:
'''„Селище от градски тип“''' е вид [[селище]], използван в [[СССР]] и някои страни от бившия [[социалистически лагер]] - [[Полша]], [[България]] и други. Критериите за създаване на селища от градски тип са били свързани с процента от населението, зает в [[Селско стопанство|селското стопанство]] и броя на жителите. Често сози тип селища се образува покрай „градообразуващо“ [[Промишленост|промишлено]] предприятие или [[гара]].
'''„Селище от градски тип“''' е остарял термин, понастоящем без отношение към териториалното деление на Република [[България]]. Обикновено се използва за [[Село|села]] с територия и население за малък [[град]], с градски транспорт, светофари и други характерни за градската инфраструктура елементи.

Терминът „селища от градски тип“ се използва и за описването на [[Село|села]] с територия и население за малък [[град]], с градски транспорт, светофари и други характерни за градската инфраструктура елементи.

'''В България''', селища от градски тип са били създадени със ''Закон за обявяване на села и селища за градове и селища от градски тип'', обнародван в Държавен вестник, бр. 73 от 15.09.[[1964]] г. Понастоящем термина не се използва в териториалното устройство на Република България. Според данни на Националния регистър на населените места, в страната са съществували едва три селища от градски тип:
* [[Букьовци]] - село, обявено за ''селище от градски тип'' през 1964 г., слято през 1970 г. с град [[Мизия (град)|Мизия]]
* [[Бельово]] - село, обявено за ''селище от градски тип'' през 1964 г., преименувано през 1966 г. на Гара Белово, образува град [[Белово]] през 1968 г. при сливането си със село Малко Белово.
* [[Генерал Николаево]] - село, обявено за ''селище от градски тип'' през 1964 г., образува град [[Раковски (град)|Раковски]] през 1966 г. при сливането си със селата [[Парчевич (село)|Парчевич]] и [[Секирово]].

== Вижте още ==
* [[Селищно образувание]]

{{мъниче}}
{{мъниче}}
[[Категория:Селища]]
[[Категория:Селища]]

[[de:Siedlung städtischen Typs]]
[[en:Urban-type settlement]]
[[eo:Urbotipa loĝloko]]
[[fi:Kaupunkityyppinen taajama]]
[[nl:Nederzetting met stedelijk karakter]]
[[pl:Osiedle typu miejskiego]]
[[ru:Посёлок городского типа]]
[[uk:Селище міського типу]]

Версия от 19:20, 14 юли 2007

„Селище от градски тип“ е вид селище, използван в СССР и някои страни от бившия социалистически лагер - Полша, България и други. Критериите за създаване на селища от градски тип са били свързани с процента от населението, зает в селското стопанство и броя на жителите. Често сози тип селища се образува покрай „градообразуващо“ промишлено предприятие или гара.

Терминът „селища от градски тип“ се използва и за описването на села с територия и население за малък град, с градски транспорт, светофари и други характерни за градската инфраструктура елементи.

В България, селища от градски тип са били създадени със Закон за обявяване на села и селища за градове и селища от градски тип, обнародван в Държавен вестник, бр. 73 от 15.09.1964 г. Понастоящем термина не се използва в териториалното устройство на Република България. Според данни на Националния регистър на населените места, в страната са съществували едва три селища от градски тип:

  • Букьовци - село, обявено за селище от градски тип през 1964 г., слято през 1970 г. с град Мизия
  • Бельово - село, обявено за селище от градски тип през 1964 г., преименувано през 1966 г. на Гара Белово, образува град Белово през 1968 г. при сливането си със село Малко Белово.
  • Генерал Николаево - село, обявено за селище от градски тип през 1964 г., образува град Раковски през 1966 г. при сливането си със селата Парчевич и Секирово.

Вижте още