Аполодор: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
TXiKiBoT (беседа | приноси)
м Робот Добавяне: sh:Apolodor
мРедакция без резюме
Ред 12: Ред 12:
}}
}}


'''Аполодор''' ({{lang-el|Απολλοδορος}}) е [[Древна Гърция|древногръцки]] [[писател]] и [[филолог]], работил в средата на 2 в. пр. н.е., известен преди всичко с компилативния си труд „За боговете“ (''Peri theon''). Син на [[Асклепиад]] от [[Атина]], учи при [[родос]]кия философ [[Панеций]] и [[граматика]] [[Аристарх]]. Работи в [[Александрия]], а след [[146 г. пр.н.е.]] - в [[Пергамон]].
'''Аполодор''' ({{lang-el|Απολλοδορος}}) е [[Древна Гърция|древногръцки]] [[писател]], [[филолог]] и [[архитект]], работил в средата на 2 в. пр. н.е., известен преди всичко с компилативния си труд „За боговете“ (''Peri theon''). Син на [[Асклепиад]] от [[Атина]], учи при [[родос]]кия философ [[Панеций]] и [[граматика]] [[Аристарх]]. Работи в [[Александрия]], а след [[146 г. пр.н.е.]] - в [[Пергамон]].
Той е роден в Сирия и е главен архитект на император Траян и го придружава в походите му в Дакия. От 102 г. до 105 г. той строи дългия над един километър Траянов мост над Дунав в Дробета-Турну Северин и пътя в скалите през т.н. Желязна врата. Той планира също и Триумфалните арки в Анкона и Беневенто и от 107 до 113 г. Форума на Траян в Рим с Траяновата колона в средата на форума. Вероятно той строи и пристанището на Остия и вилата на Траян.
Той е {{факт|роден в Сирия}} и е главен архитект на император Траян и го придружава в походите му в Дакия. От 102 г. до 105 г. той строи дългия над един километър Траянов мост над Дунав в Дробета-Турну Северин и пътя в скалите през т.н. Желязна врата. Той планира също и Триумфалните арки в Анкона и Беневенто и от 107 до 113 г. Форума на Траян в Рим с Траяновата колона в средата на форума. Вероятно той строи и пристанището на Остия и вилата на Траян.


По традиция се счита и за автор на „[[Митологическа библиотека]]“ (позната и само като „Библиотека“)- единственият пълен древен труд по [[древногръцка митология]], който в науката се датира едва след 61 г. пр.н.е.
По традиция се счита и за автор на „[[Митологическа библиотека]]“ (позната и само като „Библиотека“)- единственият пълен древен труд по [[древногръцка митология]], който в науката се датира едва след 61 г. пр.н.е.


== Вижте също ==
== Вижте също ==
* „[[Митологическа библиотека]]“
* „[[Библиотека (книга)|Библиотека]]“




[[Категория:Древногръцки писатели]]
[[Категория:Древногръцки писатели]]
[[Категория:Древногръцки архитекти]]

{{писател-мъниче}}
{{писател-мъниче}}



Версия от 10:44, 26 април 2010

Тази статия е за древногръцкия писател и митограф Аполодор. За други хора с това име вижте Аполодор (пояснение).

Аполодор
Ἀπολλόδωρος
древногръцки писател

Роден
Починал
Аполодор в Общомедия

Аполодор (Шаблон:Lang-el) е древногръцки писател, филолог и архитект, работил в средата на 2 в. пр. н.е., известен преди всичко с компилативния си труд „За боговете“ (Peri theon). Син на Асклепиад от Атина, учи при родоския философ Панеций и граматика Аристарх. Работи в Александрия, а след 146 г. пр.н.е. - в Пергамон.

Той е роден в Сирия[източник?] и е главен архитект на император Траян и го придружава в походите му в Дакия. От 102 г. до 105 г. той строи дългия над един километър Траянов мост над Дунав в Дробета-Турну Северин и пътя в скалите през т.н. Желязна врата. Той планира също и Триумфалните арки в Анкона и Беневенто и от 107 до 113 г. Форума на Траян в Рим с Траяновата колона в средата на форума. Вероятно той строи и пристанището на Остия и вилата на Траян.

По традиция се счита и за автор на „Митологическа библиотека“ (позната и само като „Библиотека“)- единственият пълен древен труд по древногръцка митология, който в науката се датира едва след 61 г. пр.н.е.

Вижте също

Шаблон:Писател-мъниче