Уеб дизайн: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
мРедакция без резюме
Редакция без резюме
Ред 35: Ред 35:
Разбира се най-честият отговор е "Зависи".
Разбира се най-честият отговор е "Зависи".
Въпреки че този отговор е прекалено неопределен, всьщност е много точен от гледна точка на прекалено общо зададеният въпос. Поради това че уеб дизайна включва много творческа работа, както и техническа работа, като двата вида работа трябва непрекъснато да се напасват спрямо желанията на клиента е изключително трудно да се изработи точна ценова листа, която да покрива всички възможности. Така както един клиент би желал простичък сайт с например 3-4 под-страници, така друг клиент може да поиска уеб сайта само от 2 страници, но които например са много по-сложни за изпълнение от първият вариант и въпречи като брой страници са по-малко цената може да бъде няколко пъти по-висока. Така че цената за уеб дизайн продължава да "зависи" от конкретните изисквания.
Въпреки че този отговор е прекалено неопределен, всьщност е много точен от гледна точка на прекалено общо зададеният въпос. Поради това че уеб дизайна включва много творческа работа, както и техническа работа, като двата вида работа трябва непрекъснато да се напасват спрямо желанията на клиента е изключително трудно да се изработи точна ценова листа, която да покрива всички възможности. Така както един клиент би желал простичък сайт с например 3-4 под-страници, така друг клиент може да поиска уеб сайта само от 2 страници, но които например са много по-сложни за изпълнение от първият вариант и въпречи като брой страници са по-малко цената може да бъде няколко пъти по-висока. Така че цената за уеб дизайн продължава да "зависи" от конкретните изисквания.


----
Информацията е предоставена с любезното съдействие на Моушън ООД - една от най-старите български фирми за [http://www.motion-bg.com уеб дизайн]

Версия от 20:10, 10 май 2006

Дефиниция

Уеб дизайн това е аранжиране на хипер текст, компютърна графика, компютърна анимация, звук по определен начин за представянето му след това от уеб браузър, най-често по визуален път. Уеб дизайнът включва изработване на една или повече уеб страници, които се организират чрез набор от вътрешни препратки (хипер връзки) и по този начин посетителят на дадена уеб страница може да навигира между отделните и секции.

Важно е да се разбира разликата между уеб дизайн и уеб разработване, като второто освен уеб дизайн обикновенно включва и изпълними програми или скриптове, които се изпълняват отдалечено на сървър, а техният резултат се визуализира посредством уеб страници.


Кратка история

Исторически уеб дизайнът и изработването на уеб страници е измислено от Швейцарският международен изследователски институт CERN. Първоначално уеб страниците са били използвани като вътрешна система за каталогизиране и свързане на отделени един от друг текстове на сървърите на ЦЕРН. В последствие поради изключителното си удобство по този начин да се свързват текстове чрез хипер връзки идеята бързо набира скорост и скоро след това се появява първият графичен браузър Gopher, който при пускането си е бил невеоятен хит, поради възможността си да представя графично хипертекста, позволявайки не само форматирането му, но и използването на картинки. В последствие се появяват по-модерни браузъри с които WWW (World Wide Web) започва да доминира над по-старите стандарти и продължва да съществува и до днес. Първият създаден уеб сайт се е намирал на адрес info.cern.ch


Какво представлява уеб дизайна

Чисто технически уеб дизайна може да се определи като писане на хипертекст, т.е. текст с интерактивни препратки било то към други части на текст или към друг текстов документ. Като краен продукт от уеб дизайна се получават HTML страници, картинки в различни формати (най-често jpeg, png), анимации (най-често gif или flash) и т.н. Отделните компоненти получени при уеб дизайна на една страница или на цял уеб сайт се разпределят във файлове, които от своя страна се разпределят в директории. Обикновенно една уеб страница е един файл (картинките и другите графични и аудио обекти са отделни файлове въпреки че всичко се визуализира като едно цяло), но това не е задължително особенно когато се използват скриптове изпълнявани на сървъра. В този случай един скрипт може да генерира десетки страници, както и десетки скриптове могат да генерират само една страница.

Процеса на уеб дизайн може да се разглежда като смесица от творческа и техническа работа. Творческата работа включва художествена изработка на отделните графични и аудио елементи, форматирането на текста. Техническата работа включва подредбата на тези елементи най-често чрез HTML код, който чрез съответния използван стандарт след това се визуализира на изходно устройство (обикновенно монитор). Техническата част допълнително включва и разработване на клиент-базиран код, който най-често се използва за да подобряване на разглеждането на даден сайт и се реализира най-често чрез JavaScript или VBScript. Пример за такъв клиент-базиран код изпълняван от браузъра на даден посетител е например придвижването на мишката върху елементи от менюто които са картинки, като при преминавате през даден графичен елемент той се сменя с друг за да се илюстрира това че мишката е преминала през този елемент от менюто.


Развитие

В последните години уеб дизайна включва все повече допълнителни елементи, които преди не са се използвали, като например интерактивни флаш анимации, използване на стилове (CSS), оптимизиране на кода за интернет търсачките и много други. Възможността на компютърно генериране на хипертекст чрез изпълнявани на сървъри програми или скриптове добавя още повече възможности към стандартните уеб страници, като най-често това е използването на бази данни, които чрез тези програми и скриптове информацията от тях се обработва в подходящ вид и се визуализира като уеб страница. Уеб страници използващи активно и разчитащи най-вече на програми и скриптове намиращи се на отделачен сървър се наричат уеб базирани приложения, като при този тип приложения целият програмен код се намира на отдалечен сървър, а уеб страниците се използват само като интерфейс за визуализиране на отговорите от заявките, както и за подаване на нови заявки.


Проблеми

Много често дизайнерите приемат уеб дизайна за подобен на графичния дизайн, използван в печатните издания и се стремят да създават уеб страници, които да изглеждат еднакво за всички потребители. Като концепция уеб дизайна много се различава от печатната реклама, където има фиксиран размер на хартията и всичко би следвало да бъде направено точно до милиметър. При уеб дизайна е грешно да бъде използван такъв подход, защото изходното устройство не е предварително известно, т.е. даден посетител на уеб страница може да визуализира тази уеб страница чрез същият уеб браузър както този, който я е създал, но също така може да използва и коренно различен софтуер за визуализация, например браузър на мобилен телефон или да ако е незрящ просто да е слуша чрез компютърен четец. Затова е препоръчително уеб страниците да се създават като уеб страници, като се спазват стандартите за тях, а не да се създават за да имитират печатни издания.

Друг често срещан проблем е конфликта между използваемост и оптимизиране за интернет търсачките. Докато графичните дизайнери смятат че най-важното за една уеб страница, това е как изглежда, то консултантите оптимизиращи страниците за търсачките настояват че най-важното е сайта да се позиционира максимално добре. В крайна сметка истината е някъде по средата, като е важен баланса между двете концепции. От една страна разбира се е важно една уеб страница да бъде намирана лесно чрез интернет търсачките, защото ако не бъде намирана от никого то тя е безполезна за всички, от друга страна ако даден сайт не е оформен добре графично самото му намиране не би имало смисъл ако не съдържа полезна и точна информация за търсещият.


Колко струва?

Най-честият въпрос който чуват занимаващите се с уеб дизайн е "Колко струва изработването на уеб сайт?". Разбира се най-честият отговор е "Зависи". Въпреки че този отговор е прекалено неопределен, всьщност е много точен от гледна точка на прекалено общо зададеният въпос. Поради това че уеб дизайна включва много творческа работа, както и техническа работа, като двата вида работа трябва непрекъснато да се напасват спрямо желанията на клиента е изключително трудно да се изработи точна ценова листа, която да покрива всички възможности. Така както един клиент би желал простичък сайт с например 3-4 под-страници, така друг клиент може да поиска уеб сайта само от 2 страници, но които например са много по-сложни за изпълнение от първият вариант и въпречи като брой страници са по-малко цената може да бъде няколко пъти по-висока. Така че цената за уеб дизайн продължава да "зависи" от конкретните изисквания.



Информацията е предоставена с любезното съдействие на Моушън ООД - една от най-старите български фирми за уеб дизайн