Храм: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
без източници
Ред 6: Ред 6:


== Тесен смисъл ==
== Тесен смисъл ==
В тесния смисъл на думата храмът е място за извършване на [[богослужение]]. [[Православие|Православният]] храм се нарича обикновено [[църква]]<ref>[http://www.pravoslavieto.com/art/architecture/pravoslaven_hram.htm Православният храм]</ref>. [[Ислям]]ските [[джамия|джамии]] не са храмове, а само места за молитва. Според [[юдаизма]] понастоящем не съществуват храмове, след като е бил разрушен единственият им храм – [[Йерусалимски храм|Йерусалимският]]. В някои страни хората смятат, че храмът е място или по- точно казано е домът на бога.
В тесния смисъл на думата храмът е място за извършване на [[богослужение]]. [[Православие|Православният]] храм се нарича обикновено [[църква]]<ref>[http://www.pravoslavieto.com/art/architecture/pravoslaven_hram.htm Православният храм]</ref>. [[Ислям]]ските [[джамия|джамии]] не са храмове, а само места за молитва. Според [[юдаизма]] понастоящем не съществуват храмове, след като е бил разрушен единственият им храм – [[Йерусалимски храм|Йерусалимският]].


== Широк смисъл ==
== Широк смисъл ==

Версия от 18:45, 14 март 2017

Храм на Хефест, Атина, 449 г. пр.н.е.
Базиликата „Св. Петър“, Ватикан, 1506 – 1626 г.
Мюсюлманска джамия, Йерусалим, 687-691 г.

Храм е религиозен термин от религията с различен обхват. Най-често представлява сграда, която е построена и оборудвана специално за целта.

Тесен смисъл

В тесния смисъл на думата храмът е място за извършване на богослужение. Православният храм се нарича обикновено църква[1]. Ислямските джамии не са храмове, а само места за молитва. Според юдаизма понастоящем не съществуват храмове, след като е бил разрушен единственият им храм – Йерусалимският.

Широк смисъл

В широкия смисъл на думата храм се нарича обичайно място за молитва и проповеди.

Бележки

Шаблон:Религия-мъниче