Родоски колос: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Редакция без резюме
Етикети: Редакция чрез мобилно устройство Редакция чрез мобилно приложение
Етикети: Редакция чрез мобилно устройство Редакция чрез мобилно приложение
Ред 1: Ред 1:
== Строителство ==
== Строителство ==
Строителството е поверено на [[Харес от Линдос|Харес]], родом от Линдос на остров Родос, който е участвал и преди в издигането на големи статуи. Неговият учител, [[Лизип]], е създал 22 метрова (70 фута) бронзова статуя на Зевс в [[Таранто|Тарентум]].
Строителството е поверено на [[Харес от Линдос|Харес]],

Дванадесет години се труди над статуята Харес, за да създаде почти 36-метров бронзов гигант. Когато приключил, пред очите на родосци се издигнал висок и строен юноша – бог с лъчист венец на главата. Той стоял на мраморен постамент, леко наклонен назад и напрегнато гледал надолу. Статуята се издигала директно на входа в пристанището и била видима от близките острови. В основата си била направена от глина, върху метално скеле, а отгоре била покрита с бронзови листове.

За изготвянето на грандиозния монумент са били нужни 500 [[талант]]а [[бронз]] и 300 таланта желязо (равни съответно на 13 и 8 тона). Родоският колос породил и своеобразна мода на гигантските статуи и на Родос през 2-ри век пр.н.е. имало вече около 100 колосални скулптури.


== Гибелта на статуята ==
== Гибелта на статуята ==

Версия от 18:29, 8 май 2017

Строителство

Строителството е поверено на Харес,

Гибелта на статуята

Колосът се издигал сравнително кратко— 56 години. През 226 пр.н.е. статуята била разрушена от земетресение. Както пише Страбон, „Статуята лежала на земята, свалена от земетресението и счупена в коленете“. Но дори и тогава Колосът удивлявал със своите размери. Плиний Стари казва, че малко хора успявали да обхванат с двете си ръце големия палец на ръката на Хелиос.[1] Птолемей III предложил да плати за реконструкцията на статуята, но Делфийският оракул накарал родосци да се страхуват, че ще обидят Хелиос и те отказали.

Отломките на Колос останали на земята, както е описано от Страбон (XIV 2.5) за над 800 години, и дори счупени, те били толкова впечатляващи, че много пътешественици отивали да ги видят.

През 654 г. арабите превземат Родос и според Теофан Изповедник ги продават на „еврейски търговец от Едеса“.


Външни препратки

Източници

  1. Естествена история, кн 34, XVIII, 41.