Направо към съдържанието

Бумки

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Бумки
Класификация
царство:Животни (Animalia)
(без ранг):Вторичноустни (Deuterostomia)
тип:Хордови (Chordata)
(без ранг):Ръкоперки (Sarcopterygii)
(без ранг):Тетраподоморфи (Tetrapodomorpha)
(без ранг):Стегоцефали (Stegocephalia)
клас:Земноводни (Amphibia)
разред:Безопашати земноводни (Anura)
семейство:Бумкови (Bombinatoridae)
род:Бумки (Bombina)
Научно наименование
Oken, 1816
Бумки в Общомедия
[ редактиране ]

Бумките (Bombina) са род дребни жаби, обикновено с дължина 4-7 cm. В миналото те са класифицирани в семейство Кръглоезични (Discoglossidae), но поради различия в морфологията, биологията и поведението са отделени в отделно семейство Бумкови (Bombinatoridae), заедно със сходния род Barbourula.

Характерно за бумките е оцветяването на корема в червено или жълто на черни петна. То служи като апосематично оцветяване, предпреждавайки хищниците за техния лош вкус. Останалата част от кожата им има по-неутрални цветове — зелено или тъмнокафяво.

Бумките се срещат в по-голямата част от Европа и Азия, като родът включва осем известни вида. Най-едри са B. maxima, които достигат дължина от 6-7 cm и се срещат в Южен Китай.

В България се срещат два вида — червенокоремна бумка (B. bombina) и жълтокоремна бумка (B. variegata). За тях е известно, че могат да се кръстосват помежду си и потомството им е способно да се размножава. В областите, където ареалът им се застъпва, се наблюдава зона, изобилстваща от подобни хибриди.

  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Fire-bellied toad в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​