Направо към съдържанието

Галшка Гулевичевна

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Галшка Гулевична
на украински: Галшка Гулевичівна
Галшка Гулевичевна на пощенска марка на Украйна
Галшка Гулевичевна на пощенска марка на Украйна

Родена
1575 г.
Затурци, Велико Литовско княжество
сего във Волинска област на Украйна
Починала
1642 г.
ПогребанаЛуцк, Украйна
Семейство
БащаВасилий Гулевич
СъпругХристофор Поцей
Стефан Лозко
ДецаЕкатерина
Михаил
Галшка Гулевична в Общомедия

Елизавета (Галина, Галшка) Василиевна Гулевич (на украински: Єлизавета Василівна Гулевич), по-известна като Галшка Гулевичевна (на украински: Галшка Гулевичівна; 1575, Затурци, Велико литовско княжество – 1642, Луцк, Волинско войводство, Жечпосполита) е обществена фигура в православието през Средновековието в Украйна, покровител на изкуствата. Един от основателите на Киевското братство.

Елизавета Василиевна Гулевич е най-малкото от пет деца в заможното семейство на шляхтича Василий Гулевич. Тя е родена, най-вероятно, в село Затурци във Волиния, през 1575 г. (някои източници посочват 1577 г.), и идва от старинния западноруски православен род Гулевичи, познат от началото на 16 век, чиито представители били на второ място сред чиновниците на Волинската земя и заемали високи длъжности, включително войвода и подстароста. Тъй като дядото на Елизавета, Фьодор Гулевич, е избран за владика на Луцк под името Теодосий, той създава училище за внуците си в двора на Луцкия замък и наема Олес Юрковски, възпитаник на Лвовското братско училище, като техен учител. В това училище Елизабет се запознава с основите на православната вяра, граматиката на родния си език, учи гръцки и латински. След като завършват училището, децата на Василий Гулевич са изпратени да учат в Острожката академия.

През 1594 г. Елизабет се омъжва за Христофор (Крищоф) Поцей, син на Брацлавския кастелан, а по-късно – владимир-волински епископ Ипатий Поцей, и ражда дъщеря Екатерина, но няколко години по-късно тя остава вдовица. След смъртта на първия си съпруг, тя започва да възпитава сама дъщеря си и през 1615 г. я дава за съпруга на хорунжия от Орша Николай Млечка. През 1606 г. Елизавета се омъжва повторно – за Стефан Лозко, който е от заможен киевски шляхтички род. Двамата имат син – Михаил.

Благотворителност

[редактиране | редактиране на кода]

На 14 октомври 1615 г. Галшка Гулевичевна, след съвет със съпруга си, съставя и подписва дарение (фундуш), а на 15 октомври внася фундуша, като отбелязва това в магистратската книга на Киев и по този начин му дава законна сила. В своето дарение тя отбелязва, че „тя е здрава с тяло и ум“ и „доброволно съзнава този свой доброволен запис, че (...) записва и се отказва от собственото си наследствено имение, ползващо се с правата и свободите дворянски: своя собствен двор цялостно и земята, от споменатия ѝ съпруг свой във вечен дар получен от нея...“ .

След смъртта на втория си съпруг, Галшка Гулевичевна оставя всички имения на сина си Михаил и се връща в Луцк, където минават последните години от живота ѝ. През този период тя претърпява тежък удар: попадайки под католическо влияние, Михаил приема католическата вяра, което е огромна изненада за майка му, която по това време продължава да се грижи за запазването на православието, отделяйки средства за издръжката на братско училище. В Луцк Галшка Гулевичевна участва активно в живота на Кръстовъзкресенското братство, а през 1641 г. – малко преди смъртта си – съставя духовен завет, в който завещава почти всичките си средства за нуждите на Луцкия братски манастир.

Галшка Гулевична умира през 1642 г. Погребана е на територията на братското училище в Луцк.[1]

  1. Києво-Могилянська академія в іменах. XVII—XVIII ст. Видавничій дім КМ Академія. 2001. с. 159 – 160
  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата „Галшка Гулевичевна“ в Уикипедия на руски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​