Направо към съдържанието

Регионален исторически музей (Бургас)

Вижте пояснителната страница за други значения на Регионален исторически музей.

Регионален исторически музей
(Бургас)
Сградите на експозициите в Бургас.
МестоположениеБургас
България
Тематикаистория
археология
етнография
природа
геология
Основан1912
ОснователАрхеологическо дружество „Дебелт“
Работно време
Лятно работно време10:00 – 19:00
(почивни дни: Без почивен ден)
Зимно работно време09:00 – 17:00
(почивни дни: неделя и понеделник)
Допълнителна информация
АдресДирекция на РИМ Бургас, 8000 гр. Бургас, ул. „Славянска“ 69
Телефон(359) 056/ 820 344
42.4962° с. ш. 27.475° и. д.
Местоположение в Бургас
Регионален исторически музей
(Бургас)
в Общомедия

Регионалният исторически музей в град Бургас, България

Бургаският музей е създаден през 1912 г. като частен такъв към археологическо дружество „Дебелт“, съставено от интелектуалци и радетели за разкриване на историческото минало на Бургаските земи. Първи ръководител на музея е Павел Воденичаров.

В първата половина на 20 век се създават първите музейни колекции в Бургас с фокус върху археологическите ценности, намерени в земите около Бургас. Постъпват предмети от Созопол, Несебър, Карнобатско.

През 1946 г. ръководството на археологическо дружество „Дебелт“ предава музея на Общината и той е обявен за Народен музей – гр. Бургас. За директор е назначен младият учен и археолог Иван Гълъбов (1918 – 1978 г.), чийто изследвания са основополагащи за археологическата наука и съвременното музейно дело в югоизточна България. Под негово ръководство през 1951 г. е издаден първият том от „Известия на Народния музей – Бургас“. В предговора към изданието проф. Гълъбов пише „Този първи том е началото, но и документ за един приключен период на развой...“.

През 1953 г. Народният музей е трансформиран в Окръжен музей, а по-късно в Окръжна дирекция „Културно-историческо наследство“.

От 2000 г. с постановление на Министерски съвет той е утвърден за Регионален музей за Бургаска област (Регионален исторически музей Бургас – РИМ Бургас), който организира издирването, научното изследване и изучаване на културното наследство в региона, съхранява го във фондовете си и го представя пред публиката.

Под ръководството на музея се провеждат археологически проучвания на територията на цялата Бургаска област като най-известни от тях са проучванията на остров Св. Иван, античния и средновековен град Акве Калиде – Терма, крепостите Русокастро и Порос.

Състои се от четири експозиции, разположени в четири отделни сгради в центъра на града: