Сергей Снегов

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Сергей Иосифович Щайн
Сергей Ио́сифович Штейн
руски съветски писател
Роден
Починал

НационалностFlag of Russia.svg Русия
Работил вписател
Литература
ПсевдонимСергей Снегов
Периодот 1958 г.
Жанровенаучна фантастика
Известни творбиХора като богове
НаградиАелита“ (1984)
Семейство
СъпругаГалина Ленска
ДецаЕвгений и Татяна

Сергей Снегов (истинско име – Сергей Александрович Козерюк, по-късно по паспорт Сергей Иосифович Щайн) (роден на 5 август 1910 година в Одеса починал на 23 февруари 1994 в Калининград) е руски съветски писател на фантаст и популяризатор на науката.

Биография[редактиране | редактиране на кода]

Бащата на Снегов, А. И. Козерюк, болшевик-нелегален, а през 1920-е година – заместник началник на ЧК в Ростов на Дон, напуска семейството си и майката Зинаида Сергеевна се омъжва повторно за журналиста от Одеса Йосиф Щайн.

Снегов завършва Одеския химико-физико-математически институт. В началото на 1930-те със специална заповед на народния комисар по образованието на Украйна, продължавайки да се учи е назначен на длъжност доцент в катедрата по философия. При проверка в неговите лекции откриват отклонение от ортодоксалния марксизъм.

През 1930-е години работи като инженер в Ленинград.

Арестуван е през юни 1936 година, осъден е на 10 години и е освободен през юли 1945 година, а е напълно реабилитиран през 1955 година.

През 1956 година отива със семейството си в Калининград, където живее до смъртта си.

Съпругата му е Галина Ленска. Има две деца: Евгений и Татяна[1].

Литературна дейност[редактиране | редактиране на кода]

Едно от най-известните произведения на Снегов е епическата трилогия „Хора като богове“, състояща се от частите „Галактическая разведка“ (1966), „Вторжение в Персей“ (1968), „Кольцо обратного времени“ (1977). Тази трилогия се смята за едно от най-мащабните и значителни произведения на съветската фантастика и за едно от произведенията от жанра Космическа опера.[2] Трилогията е преведена и издадена в Германия (7 издания), Полша, Унгария и Япония.

В България произведения на Сергей Снегов са публикувани в Библиотека „Галактика“ през 1986 година и това е сборникът с разкази и повест „Скок над бездната“.

Между нефантастичните произведения на Снегов са повести за съветските ядрени физици, автобиографичните разкази и спомени за живота в лагера в Норилск.

В последния фантастичен роман на Снегов, „Диктатор“, който излиза след смъртта на писателя, се отделя внимание на социално-политическите проблеми. Действието се развива на измислена планета, но се отгатват аналогии с Русия на 20 век.

Източници[редактиране | редактиране на кода]

  1. Борис Бартфельд, трудящийся из Калининграда: Сто лет Сергею Снегову. Человеку, сформировавшему поколение
  2. Энциклопедия фантастики: Кто есть кто / Под ред. Вл. Гакова. Минск, ИКО „Галаксиас“, 1995. ISBN 985-6269-01-6. с. 694.
CC BY-SA icon.svg Heckert GNU white.png Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата „Снегов, Сергей Александрович)“ в Уикипедия на руски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​