Направо към съдържанието

Скоро ще дойде дъждът

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Скоро ще дойде дъждът
Скоро будет дождь
Giời sắp mưa
РежисьориВладимир Полковников
СценаристиЛе Мин Хйен
Михаил Волпин
МузикаКарен Хачатурян
ОператорМихаил Друян
РазпространителСоюзмултфилм
Виетнамско студио за анимационни филми
Жанранимация
приказка
късометражен
Премиера1959
Времетраене21 минути
Страна СССР
 Виетнам
Езикруски
ЦветностЦветен
Външни препратки
IMDb

„Скоро ще дойде дъждът“ (на руски: Скоро будет дождь; на виетнамски: Giời sắp mưa) е анимационен филм от 1959 на режисьора Владимир Полковников. Филмът е копродукция на СССР и Виетнам. Създаден е по мотиви от виетнамска народна приказка.

Повелителят на небесата Онг Зьой, увлечен от страстта си, проиграва в партия на шах срещу злата старица и вещица Засухе всички реки, водопади, ручеи и езера... Земята пресъхва. Животните от джунглата, начело с жабата, се отправят към покоите на господаря на небето, за да го молят да осигури вода... за да възкръсне планетата.

Край на разкриващата сюжета част.

Персонажите във филма са озвучени с гласовете на:

  • Бронзова статуетка „Свети Теодор“ в категорията детски филми от 21-вия Международен кинофестивал за документални и късометражни филми във Венеция, Италия през 1959 година.
  • Втора награда в категорията анимационни филми от Всесъюзния кинофестивал в Минск от 1960 година.
  • Диплом за изкуство от 3-тия Международен кинофестивал в Бергамо, Италия от 1960 година.
  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата „Скоро будет дождь“ в Уикипедия на руски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​