Центростремителна сила: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Miki (беседа | приноси)
Miki (беседа | приноси)
Редакция без резюме
Ред 1: Ред 1:
'''Центростремителна сила''' (центробежна сила) е [[Сила (физика)|силата]] действаща на тяло движещо се по криволинейна [[траектория]] насочена към центъра на [[кривина (геометрия)|кривината]] на траекторията. Всяко [[движение]] по [[крива линия]] е [[ускорение|ускорително]] и е свързано с центробежна сила. Тривиален случай на такова движение е движението на тяло по [[окръжност]]. В този случай центробежната сила е насочена към центъра на окръжността.
'''Центростремителна сила''' (центробежна сила) е [[Сила (физика)|силата]] действаща на тяло движещо се по криволинейна [[траектория]] насочена към центъра на [[кривина (геометрия)|кривината]] на траекторията. Всяко [[движение]] по [[крива линия]] е [[ускорение|ускорително]] и е свързано с центробежна сила. Тривиален случай на такова движение е движението на тяло по [[окръжност]]. В този случай центростремителната сила е насочена към центъра на окръжността.


Центробежната сила винаги действа [[перпендикулярност|перпендикулярно]] на посоката на движение на тялото. В случая, когато обектът се движи по дъга от окръжност с променлива [[скорост]], пълната сила се разлага на перпендикулярна компонента, която променя посоката на движение (центробежна сила), и паралелна или тангенциална компонента, поради която се променя скоростта.
Центростремителната сила винаги действа [[перпендикулярност|перпендикулярно]] на посоката на движение на тялото. В случая, когато обектът се движи по дъга от окръжност с променлива [[скорост]], пълната сила се разлага на перпендикулярна компонента, която променя посоката на движение (центростремителна компонента), и паралелна или тангенциална компонента, поради която се променя скоростта.


==Основни зависимости==
==Основни зависимости==

Версия от 09:58, 14 януари 2008

Центростремителна сила (центробежна сила) е силата действаща на тяло движещо се по криволинейна траектория насочена към центъра на кривината на траекторията. Всяко движение по крива линия е ускорително и е свързано с центробежна сила. Тривиален случай на такова движение е движението на тяло по окръжност. В този случай центростремителната сила е насочена към центъра на окръжността.

Центростремителната сила винаги действа перпендикулярно на посоката на движение на тялото. В случая, когато обектът се движи по дъга от окръжност с променлива скорост, пълната сила се разлага на перпендикулярна компонента, която променя посоката на движение (центростремителна компонента), и паралелна или тангенциална компонента, поради която се променя скоростта.

Основни зависимости

При движение по окръжност (или част от окръжност) центростремителното ускорение зависи от радиуса r на окръжността и от скоростта v (линейната скорост) на обекта:

където ω = v / r е ъгловата скорост, r е радиусът на окръжността. Отрицателният знак показва, че посоката на ускорението е към центъра на окръжността.

От втория принцип на механиката F = ma за центробежната сила следва:

където е единичният вектор по посока на нарастване на радиуса r.

Източници