Елизабет Костова: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
мРедакция без резюме
м Робот Добавяне: de:Elizabeth Kostova
Ред 36: Ред 36:
[[Категория:Американски писатели|Костова, Елизабет]]
[[Категория:Американски писатели|Костова, Елизабет]]


[[de:Elizabeth Kostova]]
[[en:Elizabeth Kostova]]
[[en:Elizabeth Kostova]]
[[es:Elizabeth Kostova]]
[[es:Elizabeth Kostova]]

Версия от 14:35, 19 юни 2008

Елизабет Костова
американска писателка
Родена

Учила вМичигански университет
Йейлски университет
Семейство

Уебсайтwww.theswanthieves.com

Елизабет Костова (Шаблон:Lang-en, родена на 26 декември 1964 г.) е американска писателка, омъжена за българин и прочута с дебютния си роман "Историкът".

Родена е в Ню Лъндън, щата Кънектикът, САЩ. Завършва „Йейл“ със степен бакалавър по британска култура. Пее в славянския хор на университета. Идва в България за пръв път през есента на 1989 година, за да събира народни песни. На митингите в София след 10 ноември 1989 г. среща бъдещия си съпруг Георги Костов, компютърен специалист. Двамата живеят в Ан Арбър, щата Мичиган.[1] Променя новата си фамилия в съответствие с българските именни традиции (т.е. Елизабет Костова, а не Елизабет Костов).

Костова продължава образованието си в Мичиганския университет, от където има магистратура по изящни изкуства. Там печели стипендия Hopwood за завършването на романа си "Историкът", който започва да пише през 1995 г.[2] Признава, че стилът ѝ е повлиян от големите англоезични писатели като Чарлз Дикенс, Томас Харди, Джордж Елиът, Хенри Джеймс, Вирджиния Улф и Е. М. Форстър.

„Историкът“

Дебютният роман на Костова „Историкът“ е издаден в САЩ през юни 2005 г. В него млада жена разказва за издирването на гроба на Влад Цепеш, а част от действието се развива в България. Като прототип при изграждането на образа на един от героите, български професор-историк, е послужил бележитият медиевист акад. Иван Дуйчев[източник?].

Фондация "Елизабет Костова"

През 2007 година с дарение от 10% от правата на "Историкът" Костова създава фондация за творческо писане в България. Основна цел на организацията е да подпомага българската литература като поощрява превода и публикуването ѝ на световния пазар.[3]

Източници

Външни препратки