Емпирична формула: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
м Добавяне на Категория:Химия using HotCat
RedBot (беседа | приноси)
м r2.7.2) (Робот Добавяне: hr:Empirijska formula, zh:实验式
Ред 56: Ред 56:
[[he:נוסחה אמפירית (כימיה)]]
[[he:נוסחה אמפירית (כימיה)]]
[[hi:प्रयोगाधारित सूत्र]]
[[hi:प्रयोगाधारित सूत्र]]
[[hr:Empirijska formula]]
[[ht:Fòmil anpirik]]
[[ht:Fòmil anpirik]]
[[id:Rumus empiris]]
[[id:Rumus empiris]]
Ред 67: Ред 68:
[[sv:Empirisk formel]]
[[sv:Empirisk formel]]
[[ur:تجریبی صیغہ]]
[[ur:تجریبی صیغہ]]
[[zh:实验式]]

Версия от 19:05, 12 юли 2012

Емпирична формула на химично съединение, в химията, е най-простото съотношение (цяло число) на атомите на всеки химичен елемент в съединението.[1] Емпиричната формула не държи сметка за изомерия, структура или абсолютен брой на атомите. Емпиричната формула се използва като стандарт най-вече за йонни съединения, като например CaCl2, за вещества с молекулна кристална решетка, като SiO2. Терминът емпирични (от опита) се отнася до процеса на елементен анализ, техника от аналитичната химия, използвана за определяне на относителните дял на всеки елемент в химично съединение.

За разлика от нея, молекулната формула определя броя от всеки вид на атом в молекулата, а структурната формула показва структурата на молекулата.

За пример, химично съединение N-хексан има структурна формула CH3CH2CH2CH2CH2CH3, което показва, че тя има 6 въглеродни атоми, подредени в една верига, и 14 водородни атома. Молекулна формула на хексана е C6H14, и неговата емпирична формула е C3H7, показвайки съотношението на C:H като 3:7. Различни съединения могат да имат една и съща емпирична формула. За пример, формалдехид, оцетна киселина и глюкоза имат една и съща емпирична формула CH2O. Това е действително молекулярна формула за формалдехид, но оцетна киселина има двоен брой атоми и глюкоза е шест пъти повече.

Вещество Молекулна формула Емпирична формула
Вода H2O H2O
Метан CH4 CH4
Бензен C6H6 CH
Сяра S8 S
Глюкоза C6H12O6 CH2O

Виж още

Източници

  1. IUPAC, Compendium of Chemical Terminology, 2nd ed. (the "Gold Book") (1997). Online corrected version:  (2006–) "Empirical formula".