Прибалтийски републики: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
м Премахнати редакции на 130.204.50.194 (б.), към версия на Utar Sigmal
Етикет: Отмяна
Редакция без резюме
Ред 10: Ред 10:


{{гео-мъниче}}
{{гео-мъниче}}
{{Естония-мъниче}}
{{Естония-мъниче}}Бивша съветска република
{{Латвия-мъниче}}
{{Латвия-мъниче}} Бивша съветска република
{{Литва-мъниче}}
{{Литва-мъниче}} Бивша съветска република


{{Балтийски страни}}
{{Балтийски страни}}

Версия от 09:17, 29 юни 2019

Карта на прибалтийските републики

Прибалтѝйски републики или Приба̀лтика е обобщаващото название, въведено най-напред в СССР, за бившите съветски републики край Балтийско море и настоящи независими държави – членове на Европейския съюз: Литва, Латвия и Естония. Тогава към този регион са причислявали и Калининградска област на Русия.

В по-ново време терминът се избягва, тъй като е считан за остатък от силното до неотдавна руско влияние,[източник? (Поискан преди 1862 дни)] като на мястото на тази дума се използва наименованието „страни от Балтия“, но не включва останалите балтийски страни (Русия, Финландия, Швеция, Дания, Германия, Полша), макар че също граничат с Балтийско море.

Общата площ на региона е 175 000 km². Населява се от общо 6,98 млн. души.

Регионът е известен и като Балтийския тигър. Това се дължи на факта, че след 2000 г. 3-те държави имат най-висок икономически растеж в Европа – 7,5 % за Литва, 11,2 % за Естония и 11,9 % за Латвия през 2006 г. Естония е член на Еврозоната от 1 януари 2011 г.

Шаблон:Гео-мъниче Шаблон:Естония-мъничеБивша съветска република Шаблон:Латвия-мъниче Бивша съветска република Шаблон:Литва-мъниче Бивша съветска република