Териториални води

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Морските зони в съответствие с Конвенция на ООН по морско право.

Териториални води (териториално море) – зона от море (океан), прилежаща към брега и намираща се под суверенитета на крайбрежна държава, или към нейните вътрешни води, и съставляваща част от държавната територия.

Юрисдикция[редактиране | редактиране на кода]

Върху териториалните води, а също тяхната повърхност, недра и въздушно пространство се разпространява суверенитетът на крайбрежната държава. Режимът на териториалните води се регулира от Конвенцията на ООН по морско право от 1982 г.[1], а също и от вътрешното законодателство на отделните държави.

Предели[редактиране | редактиране на кода]

Зоната на териториалните води се измерва от линията на най-големия отлив (ако брега има спокойни очертания) или от границите на вътрешните води, или от така наречените базисни линии (въображаеми прави линии, съединяващи издатините на брега в морето, ако крайбрежието е дълбоко издадено, врязано, огънато или ако близо до брега има верига от острови).

Международното право не допуска разширение на териториалните води отвъд пределите на 12 морски мили (22,2 km), но някои държави, едностранно, са постановяват по-широки териториални води (например, Бразилия, Перу, Сиера Леоне, Уругвай, Еквадор и др.).

Право на мирно преминаване през териториалното море[редактиране | редактиране на кода]

Съдовете на всички държави се ползват от правото на мирно преминаване през чужди териториални води при условие съблюдаване на положенията на Конвенцията (преминаването не трябва да нарушава безопасността на крайбрежната държава, подводниците могат да преминават само в надводно положение и т.н.). Съгласно вътрешното законодателство на някои държави, чуждите военни кораби могат да преминават през техните териториални води и да навлизат във вътрешните им морски води само с предварителното разрешение на правителството на съответната държава.

Осъществяването от чужди съдове на морски добив, хидрографски работи и изследвания в териториалните води (при отсътствие на специално съглашение) е забранено в законодателството на повечето държави.

Източници[редактиране | редактиране на кода]

Вижте също[редактиране | редактиране на кода]

  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата „Территориальные воды“ в Уикипедия на руски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​