Направо към съдържанието

Триумфална арка (Карусел)

Вижте пояснителната страница за други значения на Триумфална арка.

Триумфална арка на Карусел
Arc de Triomphe du Carrousel
Триумфална арка на площад „Карусел“
Триумфална арка на площад „Карусел“
Карта Местоположение
МестоположениеПариж, Франция
АрхитектФрансоа Жозеф Бозио
Тип на сградатаТриумфална арка
Изграждане1806 – 1808
Височина19 метра
Триумфална арка на Карусел в Общомедия

Триумфална арка на площад „Карусел“ (на френски: Arc de Triomphe du Carrousel) е триумфална арка в Париж, намираща се на площад „Карусел“ на мястото на бившия дворец Тюйлери.

Построена е между 1806 и 1808 г. по заповед на Наполеон I за увековечаване на военните му победи. По-известната Триумфална арка „Етоал“, намираща се в близост, е проектирана през същата година, но изграждането ѝ е отнело около 30 г. поради два пъти по-масивната ѝ конструкция.

Арката е проектирана от Шарл Персие и Пиер Фонтен, и е по модел на Арката на Константин в Рим (312 г.). Тя увековечава военните и дипломатически победи на Наполеон.

Първоначално, на върха на арката са създадени четири коня на венецианския фасадата на базиликата „Сан Марко“, но са били върнати до Венеция през 1815 г. и се заменя с квадрига, проектирана от Франсоа Босио. От двете страни, пред които е изправена на квадрига скулптура на победата. Проектирана е от Франсоа Жозеф Бозио и Шарл Персие. Арката е построена между 1806 и 1808 г.

Мирът се вози на триумфална колесница
Централният релеф, под голямата арка

Първоначално е била украсена с известните коне от катедралата Сан Марко във Венеция, завоювана от Наполеон през 1798. През 1815 след Битката при Ватерло и възстановяването на престола на Бурбоните те са върнати на Австрийската империя, която е придобива Венеция по силата на договора, подписан на Виенския конгрес. Австрийците назабавно възстановяват статуите на оригиналното им място.

През 1828 г. е поставена настоящата квадрига, създадена от барон Франсоа Жозеф Бозио.

Монументът е с височина 19 метра, ширина 23 и дебелина 7,3 метра. Централната арка е с височина 6,4 м, а от двете страни са разположени две по-малки, всяка с височина 4,3 метра. Осемте колони са в Коринтски стил и са изградени от розов мрамор, а в горната им част са поставени 8 войници, облечени в униформи на Великата армия на Наполеон. На четирите страни са изписани следните надписи:

  • Източна фасада:
L'armée française embarquée à Boulogne menaçait l'Angleterre
Une troisième coalition éclate sur le continent
Les Français volent de l'océan au Danube
La Bavière est délivrée, l'armée autrichienne prisonnière à Ulm
Napoléon entre dans Vienne, il triomphe à Austerlitz
En moins de cent jours, la coalition est dissoute
  • Южна фасада:
Honneur à la grande armée
Victorieuse à Austerlitz
En Moravie
Le 2 décembre 1805 jour anniversaire
Du couronnement de Napoléon
  • Западна фасада:
A la voix du vainqueur d’Austerlitz
L’empire d’Allemagne tombe
La confédération du Rhin commence
Les royaumes de Bavière et de Westphalie sont créés
Venise est réunie à la couronne de fer
L’Italie entière se range sous les lois de son libérateur
  • Северна фасада:
Maître des États de son ennemi
Napoléon les lui rend
Il signe la paix le 27 décembre 1805
Dans la capitale de la Hongrie
Occupée par son armée victorieuse
  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Arc de Triomphe du Carrousel в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​