Храмове в Пестум (Картина)

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Храмове в Пестум
ХудожникАнтон Сминк ван Питло
Година1824 г.
Техникамаслени бои върху платно
Размери60 × 86 cm
ИзложенаНационален музей „Каподимонте“, Неапол, Италия

„Храмове в Пестум“ (на италиански: Templi di Paestum) е картина на нидерландския художник Антон Сминк ван Питло от 1824 г. Картината (86 х 60 см) е изложена в Зала 58 на Национален музей „Каподимонте“ в Неапол (Италия). Използвана е техниката на маслени бои върху платно.

История[редактиране | редактиране на кода]

Картината е нарисувана през 1824 г. от художника Антон Сминк ван Питло – годината, в която той създава Школата по пейзажна живопис в Позилипо и е награден в конкурса на Кралската школа за изящни изкуства в Неапол. Платното е изложено за първи път през 1826 г. на Биеналето на Бурбоните. В наши дни е изложено в Кралския апартамент в Национален музей „Каподимонте“ в Неапол.

Описание[редактиране | редактиране на кода]

Картината-пейзаж изобразява гръцките храмове в Пестум, вероятно по време на археологическите разкопки на обекта. Виждат се блатистата по онова време територия на Пестум с типичната за мястото растителност, към която са добавени стадо биволи на паша. Въпреки че се забелязват следи от класическата неаполитанска пейзажна живопис от 17 век, моделът на перспективата е модел на Питло, наложен в по-късната неаполитанска пейзажна живопис и граничещ с интелектуалното движение Романтизъм в живописта.

Източници[редактиране | редактиране на кода]

Вижте също[редактиране | редактиране на кода]

  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Templi di Paestum (dipinto) в Уикипедия на италиански. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​