Направо към съдържанието

Александър Введенски

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Александър Введенски

Роден
Александър Иванович Введенски
Починал
неизвестно
ПогребанКазан, Русия

Учил вСанктпетербургски държавен университет
Литература
Жанровестихотворение, драма, проза
Направлениемодернизъм
Течениеабсурдизъм, заумна поезия, алогизъм
Известни творби„Элегия“, "Мне жалко, что я не зверь"
ПовлиянАлексей Кручоних
ПовлиялОБЭРИУ

Уебсайт
Александър Введенски в Общомедия

Александър Введенски е съветски поет, драматург и преводач. Известен е като член на Обединението за реално изкуство (ОБЭРИУ) и като детски писател. Творчеството му се характеризира с радикални семантични експерименти, характеризирани като „заума“, „абсурд“ или „безсмислица“. С тяхна помощ се поставя под въпрос разумът и мисленето въобще, както и езика като техен инструмент. По-голямата част от философската му лирика е публикувана посмъртно.

Според Михаил Мейлах в лириката на Введенски се разглеждат ескатологичните мотиви на времето и смъртта, богооставеността и Божественото вмешателство.[1]

Роден е на 23 ноември 1904 г. в Санкт Петербург. Завършва трудово училище № 10, след което започва да работи като счетоводител. През 1922 г. започва да следва право в Петроградския университет, но скоро напуска. През 1924 г. става член на Ленинграския съюз на поетите, като първоначално се определя като футурист. След като се запознава с Даниил Хармс през 1925 г., се присъединява към неговата литературно-театрална група, която в края на 1927 г. приема името ОБЭРИУ (Объединение реального искусства, Обединение за реално изкуство). Обединението проповядва примитивизъм в изказа, абсурдисъм и интерес към нелогичните явления.

Введенски не играе никаква организационна роля в ОБЭРИУ, но участва във всички литературни събития. През януари 1928 г. групата дебютира с представлението „Три леви часа“, което е посрещнато от съветската преса крайно негативно. По това време по предложение на Самуил Маршак обериутите започват да сътрудничат на детските списания „Чиж“ и „Еж“. Введенски е постоянен сътрудник на изданията и превежда приказки на братя Грим.

През 1931 г. е арестуван по донос, че е произнесъл тост в чест на Николай II и е пял царския химн. През 1932 г. е интерниран в Курск. Впоследствие му е позволено да се върне в Ленинград и през 1934 г. става член на новоучредения Съюз на съветските писатели. От 1936 г. живее в Харков.

През 1941 г. е арестуван по обвинение в контрареволюционна агитация. Във връзка с настъплението на немските войски към Харкое е изпратен към Казан, но умира по пътя на 19 декември 1941 г. от плеврит.

Поезията на Введенски по форма е сравнявана с тази на Велимир Хлебников. Самият поет обаче смята Алексей Кручоних за по-близък до него.[2] Предпочита прости рими и метрика, подобна на класическите текстове. Често смесва класическото стихосложение и свободния стих. За разлика от футуристите, той не вярва в утопичното бъдеще и смята, че времето се разкрива само след смъртта.

По-голямата част от творчеството му започва да се печата в чужбина след 60-те години на XX век, а пълната публикация на неговото наследство е събрана в периода 1980 – 1984 г. в американското рускоезично издателство „Ардис“. В Русия е издаден през 1993 г. от изд. „Гилея“. През 2010 г. пълните му събрани съчинения са събрани в сборника „Все“.