Направо към съдържанието

Дебреценски университет

Дебреценски университет
Debreceni Egyetem[1]
Universitas Debreceniensis
Основан1538, 1912
ВидДържавен
РекторЛасло Фешуш
Преподаватели1200
Студенти26 000
МестоположениеДебрецен, Хайду-Бихар, Унгария
СдруженияАсоциация на европейските университети
Сайтwww.unideb.hu
Карта Местоположение в Дебрецен
Дебреценски университет в Общомедия

Дебреценският университет (на унгарски: Debreceni Egyetem, Дебрецени Едетем) е висше училище в град Дебрецен, Унгария.

В Дебрецен висшето образование започва с основаването на Дебреценския калвинистки колеж в 1538 година, който се превръща в един от основните образователни центрове в страната. В 1908 година е основана Калвинистката академия на хуманитарните науки, а в 1912 година е основан Унгарският кралски университет. Университетът включва теологическия, правния и художествения факултет на колежа плюс нов медицински факултет. Обучението започва в 1914 година в старите сгради на колежа. В 1918 година е открита нова сграда за медицинския факултет, като първоначалният му кампус е завършен в 1927 година.

В 1921 година университетът е кръстен на бившия унгарски премиер Ищван Тиса. В 1932 година е завършена основната сграда, която е най-голямата сграда в града и е в еклектичен и необароков стил. В 1949 е създаден отделен факултет за природни науки, който от 1970 година се помещава в новата Химическа сграда.

Вътрешният хол на основната сграда (Díszudvar).

В 1949/1950 година университетът е реструктуриран от новите комунистически власти. Основната цел е да се раздели на по-малки и по-слабо влиятелни институции и да се отслабят и дори премахнат структури, които не пасват на политическата конюнктура. Богословският факултет е върнат в Калвинисткия колеж, Медицинският факултет става отделен университет (до 2000 г.), Правният факултет е закрит, а някои преподаватели са уволнени. Катедрите по английска, френска, немска и класическа филология са закрити, а катедрата по руска филология е драстично уголемена. Преподаването на западни езици е възобновено в 1956 година, а на италиански едва в 90-те години на XX век.

Калвинисткият колеж.

В 1952 Художественият факултет и Факултетът за природни науки променят името си на Университет „Лайош Кошут“, което е запазено до 2000 година.

На 1 януари 2000 година колежите и университетите на окръг Хайду-Бихар – Селскостопанският университет, Университетът „Лайош Кошут“ и Медицинският университет са обединени. След тези събития Дебреценският университет има пет университетски и три колежански факултета с 20 000 студенти. По-късно към него са присъединени и Дебреценската консерватория и факултетите на университета в Хайдубьосьормен и Ниредхаза.

Дебреценският летен университет, основан в 1927 година, също ползва сградите на университета, макар и на теория да е независим. Летният университет предлага целогодишно обучение по унгарска култура и унгарски език на чужденци.

Най-популярното списание на университета е „Egyetemi Élet“ (Университетски живот), а водещата студентска онлайн медия е www.egyetemportal.hu.

Медицинският факултет.
Университетската калвинистка църква.
Сградата на биологичните науки.

Факултети и колежи

[редактиране | редактиране на кода]
  • Аграрен факултет
  • Художествен факултет
  • Факултет за дентална медицина
  • Икономически факултет
  • Общомедицински факултет
  • Факултет по информатика
  • Правен факултет
  • Факултет по музика
  • Факултет по фармакология
  • Научен факултет
  • Факултет Обществено здраве
  • Инженерен факултет
  • Педагогически колеж

Университетът има два големи кампуса и двата в Дебрецен – старият основен кампус[2], в който са разположени повечето сгради на катедрите по изкуства, наука, информатика, медицина, музика и ботаническата градина и новият кампус на улица „Касаи“, в който са повечето сгради на правния и икономическия факултет. Освен тези два кампуса университетът разполага със сгради, пръснати из целия град като катедрата по физика и Института за ядрени изследвания[3] на Унгарската академия на науките или Аграрния факултет.

Библиотеката на Дебреценския университет е най-голямата университетска библиотека в Унгария и заедно с Националната библиотека Сечени в Будапеща е една от двете национални библиотеки в страната. Библиотеката разполага с над 6 милиона тома литература.

Известни студенти и преподаватели

[редактиране | редактиране на кода]
Статуя на Самуел Диосеги и Михай Фазекаш.
Статуя на професор Ищван Хатвани.