Направо към съдържанието

Петър Романовски

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Петър Романовски
руски шахматист

Роден
Починал
1 март 1964 г. (71 г.)

НаградиЧервено знаме на труда (СССР)
Петър Романовски в Общомедия

Петър Романовски (на руски: Пётр Арсениевич Романовский) е руски шахматист, международен майстор (1950). Той е също международен съдия и шахматен автор.

Романовски е двукратен шампион на Съветския съюз. Първата си титла завоюва на първенството, проведено в Петроград през 1923 г. През 1927 г. поделя титлата с Федор Богатирчук. На първенствата на страната през 1920 и 1924 г. завършва на втора позиция.

През 1935 г. е обявен за майстор на спорта на СССР.

Романовски има сериозен принос в изследването на мителшпила. Преди смъртта си публика две книги, посветени на тази тема. Те са приети на по-късен етап за класика в литературата, посветена на средния етап в развитието на шахматната партия.

Посочената година на публикуване е тази, през която книгите са издадени за първи път на съветския книжен пазар. Няма данни, някоя от тези книги да е била преведена и издадена в България.

  • 1928 – „Мач Алехин-Капабланка на световното първенство“
  • 1929 – „Мителшпил: Комбинация и план на шахматната партия: Практическо ръководство“
  • 1933 – „Път на шахматно творчество“
  • 1954 – „Избрани партии“
  • 1959 – „Романтизъм в шахматното творчество“
  • 1960 – „Мителшпил: План“
  • 1963 – „Мителшпил: Комбинация“
  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Peter Romanovsky и страницата „Романовский, Пётр Арсеньевич“ в Уикипедия на английски и руски език. Оригиналните текстове, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за творби, създадени преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналните страници тук и тук, за да видите списъка на техните съавтори. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.