Полоса на пробива
Полоса на пробива или участък на пробива – военен термин, обозначаващ участък отбранителната линия на противника, отдаден на войсково съединение или обединение в пределите на който става съсредоточаването на основните усилия на войсковите части, насочени към пробив на вражеската отбрана[1][2].
Според опита от бойните действия на крайния етап от Великата Отечествена война ширината на полосата на пробива за фронт съставлява 20 – 30 km (сумарната ширина на 1 – 3 участъка), за армия – 6 – 14 km, за корпус – 4 – 6 km, за дивизия – 2 – 3 km на главното направление, а на спомагателното – 5 – 6 km[3]. В много случаи ширината на участъка на пробива на корпуса или дивизията може да съвпада с ширината на полосата на настъплението[1]. При това, при трикилометровата полоса на настъпление на дивизията тактическата плътност на един километър фронт съставлява 3 стрелкови батальона[3]
Вижте също
[редактиране | редактиране на кода]Източници
[редактиране | редактиране на кода]Литература
[редактиране | редактиране на кода]- Токарев И. М. Тактический справочник по германской армии. Москва, Военное издательство НКО СССР, 1940, 80 с.
Външни препратки
[редактиране | редактиране на кода]- Участок (полоса) прорыва // Энциклопедия. Министерство обороны Российской Федерации. Посетен на 2016-01-20. (на руски)
Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата „Полоса прорыва“ в Уикипедия на руски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите.
ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни. |