Борба: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
→‎Източници: Добавени препратки
Етикети: Редакция чрез мобилно устройство Редакция чрез мобилно приложение Редакция чрез приложение за Android
м Премахнати редакции на 88.155.8.37 (б.), към версия на Ted Masters
Етикет: Отмяна
Ред 18: Ред 18:


== Източници ==
== Източници ==
* {{Икона|BG}} [[IArchive:MojataBorba|Адолф Хитлер. Моята Борба]]
<references />
<references />



Версия от 04:45, 15 юни 2020

Вижте пояснителната страница за други значения на Борба.

Борец пренасочва насам. За други значения вижте Борец (пояснение).
Борци в Древна Гърция

Борбата е вид индивидуален спорт.

Описание

Представлява физическа схватка между 2 души, при която всеки от тях се опитва да вземе надмощие или да установи контрол над противника. Физическите техники, с които се характеризира борбата, са: вкопчване, захващане, заклещване и премятане. Основните методи имат отношение към военните техники за ръкопашен бой и самозащита, като се избягват тези техники, които могат да доведат до трайни наранявания. В света съществуват много стилове на борба, всеки от които има своя дълга история.

Борбата е сред най-древните спортове. При разкопки са намерени глинени съдове с изображения на схватки от борбата. Още древните хора са се борели, за да покажат могъщество и сила срещу противника си.

Всички главни състезания преминават под егидата на Международната федерация по борба (FILA). През февруари 2013 г. в международната федерация членуват 180 държави[1].

Олимпийски игри

Борбата е олимпийски спорт в древните и в модерните олимпийски игри. За разлика от миналото, когато борбата продължава часове, сега е в 2 рунда с по 3 минути.

Тя е част от програмата на всички модерни олимпийски игри от първите олимпийски игри в Атина през 1896 г. до тези в Рио де Жанейро през 2016 г. с изключение на Игрите в Париж през 1900 г. През 2012 г. на Олимпиадата в Лондон участват 344 състезатели по борба, борещи се за 11 златни медала[1].

Източници

  1. а б Wrestling dropped from 2020 Olympic Games // BBC Sport. „Би Би Си“, 12 февруари 2013.

Външни препратки